Photos

Photographer's Note

I took this shot from Compass Inn Museum in Laughlintown, PA. This is the backyard of the museum's western neighbor, obviously growing a few antiques for the future. To some, they may be an eyesore but I find something attractive about rusting vehicles.

Compass Inn Museum, listed on the National Register of Historic Places, is an authentically restored stagecoach stop. It has been a landmark in Laughlintown since 1799 when Phillip Freeman built the log section of the inn. At that time, it was used primarily by wagoners and drovers, young men who "drove" animals to market.


Antika Yetiştirmek

Ben bu çekimi Laughlintown, PA’da Compass Inn (Pusula Hanı) Müzesi'nden aldım. Bu müzenin muhakkak gelecek için birkaç antika yetiştiren batı komşusunun arka bahçesidir. Bazıları için, bunnlar göze batan şey olabilir ama ben paslanmış araçlarda bir çekicilik bulurum.

Tarihi Yerler Ulusal Kayıdı’nda listelenmiş Compass Inn Müzesi, otantik olarak restore edilmiş bir posta arabası durağıdır. Phillip Freeman’ın hanın kütük bölümünü inşa ettiği 1799 yılından beri Laughlintown’da bir dönüm noktası olmuştur. O zaman, o öncelikle arabacılar ve sığırtmaçlar, pazara hayvanları "süren" genç adamlarca kullanılmıştır.

pajaran, danos, ikeharel, Subhogen, jhm, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 939
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4585 W: 185 N: 9675] (35969)
View More Pictures
explore TREKEARTH