Photos

Photographer's Note

Civil Rights pioneer Dr. John M. Perkins is visiting Geneva College today and tomorrow, speaking in a number of venues. This photo was taken when he was listening intently to the speaker who was introducing him to the audience.

John M. Perkins is a sharecropper's son who grew up in New Hebron, Mississippi amidst dire poverty. At age 17 he fled to California after his older brother's murder at the hands of a town marshal and vowed never to return. However after converting to Christianity in 1960 he returned to Mendenhall, Mississippi to share the gospel of Christ. While in Mississippi, his outspoken nature and support and leadership in civil rights demonstrations resulted in repeated harassment, beatings and imprisonment.

In 1965 Perkins supported voter registration efforts in Simpson County and in 1967 he became involved in school desegregation when he enrolled his son Spencer in the previously all white Mendenhall High School. In the fall of 1969, Perkins became the leader in an economic boycott of white-owned stores in Mendenhall. On February 7, 1970, following the arrest of students who had taken part in a protest march in Mendenhall, John Perkins was arrested and tortured by white police officers in Brandon Jail. He was arrested again in 2005 while protesting in Washington D.C. against U. S. Government defunding of programs aiding the poor.

Despite dropping out of school in the third grade, Dr. Perkins is an author and international speaker and teacher on issues of racial reconciliation, leadership, and community development. For his tireless work, he received 11 honorary doctorates from colleges and universities across the country, including Wheaton College, Gordon College, Huntington College, Geneva College, Spring Arbor University, North Park College, and Belhaven College. In 2006, he was named distinguished visiting professor at Seattle Pacific University.

He is the author of nine books including A Quiet Revolution, Let Justice Roll Down, With Justice For All, Beyond Charity, He’s My Brother, Resurrecting Hope, and A Time to Heal. He has written numerous chapters in other books. John Perkins formally served on the board of directors of World Vision, Prison Fellowship, National Association of Evangelicals, Spring Arbor University, as well as 15 other boards.


İnsan Denizi

Sivil Haklar öncüsü Dr John M. Perkins, bugün ve yarın Geneva Koleji’ni ziyaret ederken bir kaç mekanda konuşuyor. Bu fotoğraf onu dinleyicilere tanıtan konuşmacıyı dikkatle dinlerken çekildi.

John M. Perkins korkunç yoksulluk ortasında New (Yeni) Hebron, Mississippi’de bir ortakçı oğlu olarak büyüdü. 17 yaşındayken o bir polis müdürü elinde ağabeyinin cinayeti üzerine Kaliforniya'ya kaçtı ve geri dönmemeye and içti. Ancak 1960 yılında Hıristiyanlığa dönüştükten sonra o Mesih'in iyi haberini paylaşmak için Mendenhall, Mississippi’ye döndü. Mississippi’de iken, onun açık sözlü tabiatı ve sivil haklar gösterilerine desteği ve liderliği tekrarlanan taciz, dayak ve hapisle sonuçlandı.

1965 yılında Perkins Simpson County seçmen kaydı çabalarına destek verdi ve o daha önce tüm beyaz olan Mendenhall Lisesi'nde oğlu Spencer’i kaydettirerek1967 yılında okullarda ırk ayrımının kaldırılması hareketine dahil oldu. 1969 sonbaharında, Perkins, Mendenhall’da beyaz sahipli mağazalara bir ekonomik boykot lideri oldu. 7 Şubat 1970 tarihinde, Mendenhall’da bir protesto yürüyüşünde yer alanı öğrencilerin tutuklanmasının ardından, John Perkins tutuklandı ve Brandon Hapishanesi beyaz polis memurları tarafından işkence gördü. Yoksul yardım programlarının ABD Hükümeti tarafından kesilmesine karşı Washington DC’de protesto ederken 2005 yılında tekrar tutuklandı.

Üçüncü sınıfta okulu bırakmasına rağmen, Dr Perkins bir yazar ve ırksal uzlaşma, liderlik ve toplumsal kalkınma konularında uluslararası konuşmacı ve öğretmendir. Yorulmak bilmeyen çalışmaları için, Wheaton Koleji, Gordon Koleji, Huntington Koleji, Geneva Koleji, Spring Arbor Üniversitesi, North Park Koleji ve Belhaven Koleji de dahil olmak üzere ülke genelinde kolej ve üniversitelerden 11 fahri doktora aldı. 2006 yılında Seattle Pasifik Üniversitesi seçkin konuk profesörlüğüne çağrıldı.

O Bir Sessiz Devrim (A Quiet Revolution), Adalet Asağı Uzasın (Let Justice Roll Down), Herkese Adaletle (With Justice For All), Hayrat Ötesinde (Beyond Charity), O Benim Kardeşimdir (He’s My Brother), Dirilten Umut (Resurrecting Hope) ve İyileştirmek için bir Zaman (A Time to Heal) dahil olmak üzere dokuz kitabın yazarıdır. Diğer kitaplarda da çok sayıda bölüm yazmıştır. John Perkins resmen World Vision (Dünya Görüşü), Prison Fellowship (Hapishane Birliği), Evanjelikler Ulusal Birliği, Spring Arbor Üniversitesi yanı sıra 15 diğer kuruluşun yönetim kurulunda görev yaptı.

Kugart, pajaran, ourania, kato, Miguel82 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 954
Points: 12
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4697 W: 198 N: 9937] (36951)
View More Pictures
explore TREKEARTH