Photos

Photographer's Note

Chuck E. Cheese's is a chain of family entertainment centers. It was formerly known as Chuck E. Cheese's Pizza Time Theatre and Chuck E. Cheese's Pizza. As its former names suggest, it is a chain of primarily sit-down pizza restaurants, complemented by arcade games, amusement rides, an animatronic show, and other diversions, such as climbing equipment, tubes, and slides − all mainly directed at younger children. The brand is represented by Chuck E. Cheese, an anthropomorphic rat.

Chuck E. Cheese's is the main brand of CEC Entertainment, Inc., with its headquarters in Irving, Texas. It was founded by Atari founder Nolan Bushnell. Bushnell’s experience in the amusement park industry, as well as his fondness of The Walt Disney Company, was influential in the realization of the Pizza Time Theatre concept.

Chuck E. Chese's is a favorite place for holding birthday parties. For a fixed fee, the guests get pizza and tokens to use at the arcade games. Yesterday, my wife made good on a promise she had made to our youngest. We turned it into a family outing. While we were there, a birthday party was going on. The birthday boy (with the "Birthday Star" tag in the lower photo, name smudged in Photoshop) was having a good time with two other friends at the Deadstorm Pirates station, working together, as the sign suggested.


Birlikte Çalışın

Chuck E. Cheese's (Chuck E. Peynir’in) bir aile eğlence merkezleri zinciridir. Daha önce Chuck E. Cheese Pizza Time Theatre (Chuck E. Peynir Piza Zamanı Tiyatrosu) ve Chuck E. Cheese Pizza olarak biliniyordu. Eski adlarından da anlaşılacağı gibi bu, çoğu özellikle küçük çocuklara yönelik pasaj oyunları, eğlence binekleri ve bir animatronik gösterisi ve tırmanma ekipmanları, tüpler, kaydıraklar gibi diğer çeşitli eğlenceleriyle tamamlanan öncelikle piza restoranları zinciridir. Marka Chuck E. Cheese, bir antropomorfik sıçan tarafından temsil edilmektedir.

Chuck E. Cheese Irving, Teksas merkezli, CEC Entertainment, Inc.’in en önemli markasıdır. Atari kurucusu Nolan Bushnell tarafından kurulmuştur. Bushnell’in hem eğlence parkı sektöründe deneyimi, hem de Walt Disney Company’ye sevgisi, Pizza Time Theatre kavramının gerçekleştirilmesinde etkili olmuştur.

Chuck E. Chese doğum günü partileri için gözde bir yerdir. Sabit ücret karşılığında, misafirlere pizza ikram edilir ve pasaj oyunlarında kullanmak için jeton verilir. Dün, eşim bizim en küçüğe vermiş olduğu bir sözü yerine getirdi. Biz bunu bir aile gezisine çevirdik. Biz oradayken bir doğum günü partisi yer alıyordu. Doğum günü çocuğu (alt fotoğrafta "Birthday Star" [Doğum Günü Yıldızı] etiketli, ismi Photoshop ile bulanıklaştırılmış) Deadstorm Pirates (Ölüfırtına Korsanları) istasyonunda işaretin önerdiği gibi birlikte çalışarak diğer iki arkadaşıyla iyi bir vakit geçiriyordu.

pajaran, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 867
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4463 W: 176 N: 9415] (35051)
View More Pictures
explore TREKEARTH