Photos

Photographer's Note

Indiana Dunes Parks provide habitat for approximately 1,130 native vascular plants, including the federally threatened Pitcher’s thistle. The parks are home to populations of 30% of Indiana’s listed rare, threatened, endangered, and special concern plant species. Shaped by glacial events and changing climates, the dunes landscape contains disjunct flora representative of eastern deciduous forests, boreal forest remnants, and species with Atlantic coast affinities. In addition, the national park is part of the upper- and eastern-most limits of the tallgrass prairie peninsula and supports high quality remnants of this ever-diminishing vegetation type. The presence of many unique dune and wetland plant community types has lead to a long history of botanical exploration and research. Lands within the national park have been called the birthplace of American ecology as a result of early work on plant succession performed by Dr. Henry Cowles over 100 years ago. Investigations related to several areas of plant ecology continue today and are viewed as essential to preserving the dynamic ecosystems of the Indiana Dunes. (From park website.)

Here we see Flowering Spurge (Euphorbia corollata), which can be found sporadically on the sides of most trails. These flowers are small, white and stand out against the dark green grass. The workshop has a close-up of a cluster of these flowers.

Click here for a larger version of the main entry.

The workshop for this entry includes:
A Cluster of Flowering Spurge: Close-up on one cluster of Flowering Spurge (Euphorbia Corollata) that grows along the trails.


Indiana Kumulları Florası

Indiana Kumullar Parkları, federal olarak tehdit edilen satıcının devedikeni de dahil olmak üzere yaklaşık 1.130 yerli vasküler bitki için yaşam alanı sağlar. Parklar, Indiana’nın listelenmiş nadir, tehdit altındaki, tehlikede olan ve özel kaygı verici bitki türlerinin % 30'una ev sahipliği yapıyor. Buzul olayları ve değişen iklimlerle şekillenen kumul manzaraları, doğu yaprak döken ormanları temsil eden ayrık flora, boreal orman kalıntıları ve Atlantik kıyılarında afinitesi olan türleri içerir. Buna ek olarak, milli park, uzun boylu kır yarımadasının en üst ve doğu sınırlarının bir parçasıdır ve bu sürekli azalan bitki örtüsü türünün yüksek kaliteli kalıntılarını desteklemektedir. Birçok eşsiz kumul ve sulak alan bitki topluluğu türünün varlığı, uzun bir botanik keşif ve araştırma geçmişine yol açmıştır. Milli park içindeki topraklar, 100 yıl önce Dr. Henry Cowles tarafından yapılan bitki süksiyonu üzerine yapılan ilk çalışmalar sonucunda Amerikan ekolojisinin doğum yeri olarak adlandırıldı. Bitki ekolojisinin çeşitli alanlarıyla ilgili araştırmalar bugün devam etmektedir ve Indiana Kumulları’nın dinamik ekosistemlerini korumak için gerekli görülmektedir. (Park web sitesinden.)

Burada, çoğu patikalar kenarında ara sıra bulunabilen Çiçekli Sütleğeni (Euphorbia corollata) görüyoruz. Bu çiçekler küçük, beyazdır ve koyu yeşil çimlere karşı öne çıkar. Atölye, bu çiçeklerden oluşan bir kümenin yakın çekimine sahiptir.

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Bir Çiçekli Sütleğen Kümesi: Patikalar boyunca büyüyen çiçekli sütleğenin (Euphorbia Corollata) bir kümesinin yakın çekimi.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 2001 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/11.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 270.00 mm (in 35mm: 405.0 mm)
Date Taken: 2019-08-17 11:32
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 0
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8154 W: 304 N: 17741] (67757)
View More Pictures
explore TREKEARTH