Photos

Photographer's Note

In Indiana Dunes State Park, we decided to start on Trail 7, which goes from the shoreline to Nature Center. When it crossed Trail 8, we would pick 8 up to go back to Devils’ Slide area, close to where we had parked the car. In the middle I stopped to assess how much further we had to climb and what we had already climbed. However, Trail 7 proved to be more difficult than what the teenage in our group was prepared to do. The parents reached the intersection of Trails 7 & 8 but the teenager stopped. Because of difficulty in cell phone reception, we eventually turned back down.

For the historical record, I will mention the latest on CV-19: I found out tonight that Geneva College, where I teach, is switching to online mode until at least March 30. They are extending Spring Break by two days and are going to "train" us on those two days and next Thursday, we are off to the races online! I still can't believe it. This will be interesting.

Click here for a larger version of the main entry.

The workshop for this entry includes:
Climbing, Undeterred!: The full size version of the top frame in the main entry.
I Am Not Climbing Further!: The full size version of the lower frame in the main entry.


Zorluk ve Başarı

Indiana Kumulları Eyalet Parkı'nda, kıyı şeridinden Doğa Merkezi'ne giden Patika 7'de başlamaya karar verdik. Patika 8'le kesiştiğinde, aracı park ettiğimiz yere yakın olan Şeytanın Kaydırağı alanına geri dönmek için 8’e geçecektik. Ortada ne kadar daha fazla tırmanmamız gerektiğini ve ne kadar tırmanmış plduğumuzu değerlendirmek için durdum. Ancak Patika 7, grubumuzdaki gencin yapmaya hazır olduğundan daha zor olduğunu kanıtladı. Ebeveynler Patika 7 & 8'in kesişim noktasına ulaştı, ancak genç durdu. Cep telefonu çekimindeki zorluk nedeniyle, sonunda geri döndük.

Tarihsel kayıt için, CV-19'daki son gelişmelerden bahsedeceğim: Bu gece, ders verdiğim Geneva Koleji'nin en az 30 Mart'a kadar internet-üzeri yönteme geçtiğini öğrendim. Bahar Tatilini iki gün uzatıyorlar ve o iki gün bizi ”eğitiyorlar“ ve önümüzdeki Perşembe günü, internet üzerinden yarışlara gidiyoruz! Hala inanamıyorum. Bu ilginç olacak.

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Tırmanma, Azimli!: Ana girişteki üst çerçevenin tam boyutlu sürümü.
Daha Fazla Tırmanmıyorum!: Ana girişteki alt çerçevenin tam boyutlu sürümü.


Exif Data (If Different: Top, Bottom)
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 2323 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/640, 1/500
F-Stop: f/13.0, f/11.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 26.00 mm (in 35mm: 39.0 mm), 31.00 mm (in 35mm: 46.5 mm)
Date Taken: 2019-08-17 11:20, 11:23
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, Fis2, johnjmoe, jhm, ChrisJ, PiotrF has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 0
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8314 W: 305 N: 18082] (69195)
View More Pictures
explore TREKEARTH