Photos

Photographer's Note

I spotted one of the personnel in period clothing as she walked along the northwestern rampart. After I mentioned the Grey Lady, the Cavalier’s resident ghost, in A Passage to Displays, I decided I would edit this photo to make this worker look like the Grey Lady. Using the magnetic lasso, I copied and pasted her figure as the top layer and I decreased contrast while I increased brightness on that layer. The result can be seen in one of the workshop photos. That still was not enough, so I desaturated the top layer to make her look more ghostly. What do you think, could she be the Grey Lady?

O O Olabilir mi?

Kuzeybatı sur boyunca yürüren dönem kıyafetindeki görevlilerden biri gözüme takıldı. Sergilere bir Geçiş’te Süvari’nin ikametçi hayaleti Gri Leydi'den bahsettikten sonra, bu çalışanı Gri Leydi'ye benzetmek için bu fotoğrafı düzenleyemeye karar verdim. Manyetik kement kullanarak, figürünü üst katman olarak kopyaladım ve yapıştırdım ve bu katmanda parlaklığı arttırırken kontrastı azalttım. Sonuç atölye fotoğraflarından birinde görülebilir. Hâlâ yetmedi, bu yüzden onun daha hayalet gibi görünmesi için üst katmanı siyah-beyaz’a çevirdim. Gri Leydi o olabilir mi, siz ne düşünüyorsunuz?

Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1153 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/200
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 51.12 mm (in 35mm: 282.5 mm)
Date Taken: 2017-07-09 16:47
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, COSTANTINO, papagolf21, Fis2, holmertz, snunney, jhm, clic, PiotrF, macjake has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 442
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4573 W: 184 N: 9656] (35897)
View More Pictures
explore TREKEARTH