Photos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

I am quite fond of vehicular photos, so when I got this chance to photograph the second bus that got us up the mountain, I did not pass it by - nor the chance to upload it. Since the Haines Road is also visible, I will provide more information from the interpretive sign about the highway:

”The Haines Road winds through a mountain pass infamous for severe storms. At times, the roadbed disappears under drifting snow, while blizzards or dense fog can reduce visibility to nothing.
Since 1963, when the road was first opened for winter travel, various measures have been taken to make the road safer for travelers. These include survival shelters and tall poles set along the edge of the road to mark the location of the roadway under deep snow. From 1963 to 1974, there were also five staffed checkpoints along the road. The driver checked in at each station and word of his coming was radioed ahead to the next point. If the vehicle did not reach the next checkpoint in a reasonable amount of time, a search party was dispatched.
Today's traveler does not face the same hazards. During heavy snow storms, drivers are stopped at either the US/Canada border at Pleasant Camp or at Haines Junction, until maintenance crews have cleared the road.“


Mayıs 22: Haines, AK

İyi Otobüs

Araç fotoğraflarına çok düşkünüm, bu yüzden bizi dağa çıkaran ikinci otobüsü fotoğraflamak için bu şansı yakaladığımda, onu geçemedim - ve de yükleme şansını. Haines Yolu da görülebildiğinden, karayolu hakkındaki yorumlayıcı işaretten daha fazla bilgi vereceğim:

“Haines Yolu, şiddetli fırtınalarıyla bilinen bir dağ geçidinden geçiyor. Zaman zaman, yol yatağı sürüklenen kar altında kaybolur, ayrıca kar fırtınası veya yoğun sis görülebilirliği sıfıra düşürür.
Yolun kış seyahatine ilk açıldığı 1963 yılından bu yana, yolcular için daha güvenli hale getirmek için çeşitli önlemler alınmıştır. Bunlar, yolun derin kar altındaki konumunu işaretlemek için yol kenarı boyunca yerleştirilmiş sağkalım barınakları ve uzun direkleri içerir. 1963'ten 1974'e kadar yol boyunca beş personel kontrol noktası vardı. Şoför her bir istasyonda check-in yapardı ve geldiğinin haberini bir sonraki noktaya iletilirdi. Araç bir sonraki kontrol noktasına makul bir sürede ulaşmamışsa, bir arama ekibi gönderilirdi.
Bugünün gezginleri aynı tehlikelerle karşı karşıya değil. Şiddetli kar fırtınası sırasında sürücüler, Pleasant Camp'teki ABD / Kanada sınırında veya Haines Junction'da bakım ekipleri yolu temizleyene kadar durdurlur.”


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 793 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 14.53 mm (in 35mm: 80.3 mm)
Date Taken: 2019-05-21 13:48
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, papagolf21, pajaran, ChrisJ, jhm, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 190
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6742 W: 291 N: 14407] (54033)
View More Pictures
explore TREKEARTH