Photos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

The title for this entry if from the interpretive sign shown in the workshop, which will provide the bulk of the note:

”From here to the coast of Alaska, the Haines Highway passes through three ecological zones named after the dominant tree species and general climate of the region.
Coastal Western Hemlock Zone: A mild and wet climate prevailed in this region of temperate rainforest. The coniferous forests are among the most productive ecosystems of the world and are home to trees of great age and massive proportions.
Mountain Hemlock Zone: This zone ranges from 400 to 1,000 metres above sea level. Dense strands of mountain hemlock occur at low elevations with Sitka spruce and subalpine fir common among the creeks. Mountain hemlock and subalpine fir dominate in upper elevations and the trees become smaller and gnarlier. With increasing elevation the forest thins to parkland where tree clumps (krumholz) dot a landscape of subalpine heath, meadow and fen vegetation. The mountain hemlock zone has short cool summers with up to 5,000 mm of annual precipitation, most of which falls as snow. The deep snow pack can cause avalanches and caution is advised for spring skiers and snowmobilers.
Alpine Tundra Zone: This rugged, treeless zone, located high in the mountains, is treasured by hikers, skiers and snowmobilers. Ice and snow meets rock and tundra and the plants are typically small and grow close to the ground. Species like moss campion escape drying winds by forming cushions or mats and they can grow to dinner-plate size in decades. Other plants, like woolly pussy-toes, grow fuzzy hair that helps to trap warm air, and reduce water loss and insulate them from the cold winds.“

The workshop for this entry includes:
From Rain to Snow Sign: A close-up of the interpretive sign about the ecological zones of the area.


Mayıs 22: Haines, AK

Yağmurdan Kara

Bu girişin başlığı, çalıştayda gösterilen ve notun toplamını sağlayacak olan yorum işaretinden geliyor:

”Buradan Alaska kıyılarına kadar, Haines Karayolu, baskın ağaç türleri ve bölgenin genel ikliminden adlandırılan üç ekolojik bölgeden geçmektedir.
Kıyı Batı Köknar Bölgesi: Ilıman yağmur ormanlarının bu bölgesinde ılıman ve nemli bir iklim hakimdir. İğne yapraklı ormanlar dünyanın en verimli ekosistemleri arasındadır ve büyük yaştaki ve büyük boyuttaki ağaçlara ev sahipliği yapar.
Dağ Köknar Bölgesi: Bu bölge deniz seviyesinden 400 ila 1.000 metre yüksekliktedir. Düşük irtifalarda yoğun dağ köknarı katları, derelerde Sitka ladini ve alpaltı köknarı ile ortaya çıkar. Dağ köknarı ve alpaltı köknar üst irtifalarda egemen olur ve ağaçlar küçülür ve daha budaklı olurlar. Artan yükseklikle birlikte orman, ağaç kümelerinin (krumholz), alpaltı fundanın, çayır ve fen bitki örtüsünün bir manzarasını gösterdiği park alanına incelir. Dağ köknarı bölgesi, çoğu kar olarak yağan 5.000 mm yıllık yağışla kısa serin yazlara sahiptir. Derin kar paketi çığlara neden olabilir ve ilkbahar kayakçıları ve kar motosikletleri için dikkatli olunması önerilir.
Alp Tundra Bölgesi: Dağların tepesinde yer alan bu sağlam, ağaçsız bölge yürüyüşçüler, kayakçılar ve kar motosikletleri tarafından sevilir. Buz ve kar kaya ve tundrayı karşılar ve bitkiler genellikle küçüktür ve toprağa yakın büyürler. Yosun kampı gibi türler, minder veya paspas oluşturarak kurutan rüzgarlarından kaçar ve onlarca yılda yemek tabağı boyutuna kadar büyüyebilir. Yünlü kedi parmakları gibi diğer bitkiler, ılık havayı hapsetmeye ve su kaybını azaltmaya ve onları soğuk rüzgarlardan izole etmeye yardımcı olan ince tüylü saçlar oluşturur.“

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Yağmurdan Kara İşareti: Alanın ekolojik bölgeleri hakkındaki yorum işaretinin yakın bir görüntüsü.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 839 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/800
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 15.48 mm (in 35mm: 85.6 mm)
Date Taken: 2019-05-21 13:46
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, Fis2, holmertz, jhm, ChrisJ, PiotrF has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 204
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6719 W: 291 N: 14355] (53829)
View More Pictures
explore TREKEARTH