Photos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

Our morning shore exursion was a scenic drive along the Chilkat River into Canada. After driving for abot an hour, we stopped at the Canadian border crossing for passport control. At this point the driver noticed a coolant leak and determined that he could not drive on. We ended up waiting for another bus to come and get us for two and a half hours! First they were not going to let us out of the bus. But then the Canadian Border Services Officers took pity on us and let us get out of the bus. Needless to say, I did not dare take any photos except these three. One depicts our guide, who went by the name ”Bear,“ as he was telling us the bad news. The other shows the few drops of coolant under the radiator. The third one shows horsetail ferns growing by the roadside. I’ll take this opportunity to relay some information on these ferns that looked like pine tree saplings.

Equisetum arvense, the field horsetail or common horsetail, is an herbaceous perennial plant in the Equisetopsida (the horsetails), native throughout the arctic and temperate regions of the northern hemisphere. It has separate sterile non-reproductive and fertile spore-bearing stems growing from a perennial underground rhizomatous stem system. The fertile stems are produced in early spring and are non-photosynthetic, while the green sterile stems start to grow after the fertile stems have wilted and persist through the summer until the first autumn frosts. (From Wikipedia)

The workshop for this entry includes:
Another Bus Is Being Dispatched: Our guide, who went by “Bear,” telling us of our engine trouble.
The Culprit: A few drops of coolant - I would have driven on...
Mini Forest: These horsetail ferns looked like a mini forest.


Mayıs 22: Haines, AK

2 ½ Saatteki Fotoğraflar

Sabahki sahil çıkışımız Chilkat Nehri boyunca Kanada'ya doğru uzanan manzaralı bir sürüşdü. Bir saat kadar yol aldıktan sonra pasaport kontrolü için Kanada sınır kapısında durduk. Bu noktada sürücü bir soğutma suyu sızıntısı fark etti ve devam edemeyeceğine karar verdi. İki buçuk saat daha gelip bizi almak için başka bir otobüsü beklemek zorunda kaldık! İlk önce bizi otobüsten çıkarmayacaklardı. Ama sonra Kanada Sınır Hizmetleri Görevlileri bize acıdı ve otobüsten inmemize izin verdi. Söylemeye gerek yok, bu üçü dışında hiçbir fotoğraf çekmeye cesaret edemedim. Biri bize kötü haberi anlatırken “Ayı” adıyla geçen rehberimizi gösteriyor. Diğeri radyatörün altındaki birkaç damla soğutma sıvısını gösteriyorr. Üçüncüsü, yol kenarında yetişen tarla atkuyruğularını gösteriyor. Çam ağacı fidanı gibi görünen eğrelti otları hakkında bazı bilgiler iletmek için bu fırsatı kullanacağım.

Equisetum arvense, tarla atkuyruğu veya genel atkuyruğu, Kuzey yarımkürenin arktik ve ılıman bölgeleri boyunca doğal olan Equisetopsida'dan (atkuyruğu) çok yıllık otsu bir bitkidir. Çok yıllık bir yeraltı rizomatöz kök sisteminden büyüyen ayrı steril üreme dışı ve verimli spor taşıyan gövdelere sahiptir. Verimli saplar erken ilkbaharda üretilir ve fotosentetik değildir, yeşil steril saplar ise verimli saplar dağıldıktan sonra ilk sonbahar donlarına kadar yaz boyunca devam eder. (Vikipedi’den.)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Başka Bir Otobüs Gönderiliyor: “Ayı” adı ile geçen rehberimiz bize motor sıkıntımızı anlatıyor.
Suçlu: Birkaç damla soğutma suyu - ben olsam devam ederdim...
Mini Orman: Bu tarla atkuyruğuları küçük bir ormana benziyordu.


Exif Data (Clockwise from Upper Left)
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1883 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/50, 1/60, 1/125
F-Stop: f/4.5, f/5.0,, f/4.5
ISO Speed Ratings: 250, 125, 100
Focal length: 11.60 mm (in 35mm: 64.1 mm), 17.10 mm (in 35mm: 94.5 mm), 8.50 mm (in 35mm: 47.0 mm)
Date Taken: 2019-05-21 09:12, 11:12, 11:09
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, jhm, Fis2 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 182
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6742 W: 291 N: 14407] (54033)
View More Pictures
explore TREKEARTH