Photos

Photographer's Note

I spotted these people on the wharf across from The Bicycle Thief. On the sign, it was advertised as MEC Yoga on the Waterfront. Then I realized that this was taking place among the sculptures The Way Things Are by Chris Hanson and Hendrika Sonnenberg.

According to the sign close to them, these three sculptures ”take the form of functioning street lamps doing some particularly ’human’ things. The diptych Got Drunk, Fell Down features an fallen light standard, while a second lamp seems to look on with concern. Fountain illustrates a biological need not frequently associated with keeping our streets illuminated after dark. This playful installation points to mischievous behaviors often witnessed in our cities and waterfronts.“


İşlerin Yolu

Bu insanları Bisiklet Hırsızı’nın karşısındaki iskelede gördüm. Tabelada, MEC Rıhtımda Yoga olarak ilan edilmişti. Daha sonra bunun, Chris Hanson ve Hendrika Sonnenberg’in İşlerin Yolu heykelleri arasında gerçekleştiğini anladım.

Onlara yakın olan tabelaya göre, bu üç heykel “özellikle ’insani’ şeyleri yapan, işleyen sokak lambaları şeklini alıyor. Diptik Sarhoş Oldum, Düştüm düşmüş bir ışık direğini gösterirken, ikinci bir lamba endişeyle bakıyor gibi görünüyor. Çeşme, karanlıktan sonra sokaklarımızın aydınlatılmasında sıkça ilişkili olmayan biyolojik bir ihtiyacı göstermektedir. Bu eğlenceli kurulum, şehirlerimizde ve liman bölgelerinde sıkça rastlanan yaramaz davranışlara işaret ediyor.”


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 974 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/800
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2017-07-10 17:29
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, Fis2, snunney, jhm, ChrisJ, Cricri, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 482
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7620 W: 302 N: 16409] (62015)
View More Pictures
explore TREKEARTH