Photos

Photographer's Note

This is a view of the floating boardwalk connecting the wharf in front of the Maritime Museum of the Atlantic with Cable Wharf, where Murphy’s Restaurant is located. It was constructed to replace a section of the boardwalk that was torn up to make way for Queen's Marque — a luxury condo, commercial and hotel project that will be built on the waterfront over at least two years. The floating boardwalk was to remain open seasonally as often as possible until construction of the Queen's Marque is complete. That work is expected to finish up in late 2019.

Now I have a photo of a ”limited edition“ boardwalk that will be history after the end of this year. We took this section of the boardwalk to go to Murphy’s Restaurant for lunch. The workshop has a photo of Half a Boat on the Wall just above the entrance to the restaurant.


Murphy'nin Restoranı’na Doğru İleri

Bu, Atlantik Denizcilik Müzesi’nin önündeki iskeleyi Murphy’nin Restoranı’nın bulunduğu Kablo İskele ile bağlayan yüzen tahtayolun manzarası. En az iki yıl boyunca sahile inşa edilecek lüks bir apartman dairesi, ticari ve otel projesi olan Queen's Marque'a (Kraliçenin Markası) yol açmak için parçalanmış tahtayolun bir bölümünün yerine geçmesi için inşa edilmiştir. Yüzen tahtayol, Kraliçenin Markası’nın yapımı tamamlanıncaya kadar mümkün olduğunca mevsimsel olarak açık kalacaktı. Bu çalışmanın 2019'un sonunda bitmesi bekleniyor.

Şimdi bu yılın bitiminden sonra tarih olacak “sınırlı sayıda” bir tahtayol fotoğrafım var. Tahtayolun bu bölümünü öğle yemeği için Murphy’nin Restoranı’na giderken geçtik. Atölye, restoranın girişinin hemen yukarısında bulunan Duvarda Yarım Sandal’ın fotoğrafını içermektedir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 945 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2017-07-10 13:59
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, ikeharel, pajaran, COSTANTINO, papagolf21, snunney, Fis2, sacimar, Cricri has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 222
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6047 W: 284 N: 12958] (48024)
View More Pictures
explore TREKEARTH