Photos

Photographer's Note

alic is a kind of fruit you can see that fruit as the necklace of chidren...

yedigollerde rastladigim alic yiyen cocuklar...
cocukken kolye gibi boynuma asip tek tek kopararak yemek en buyuk zevkimdi ama yillar icinde boyle bir meyvenin varligini bile unutmusum neredeyse,bu alic yiyen cocuklarin hem fotograflarini cektim hem de hic utanip sıkılmadan aliclarindan bir kac tane istedim ve afiyetle yedim...

alıç:

Latince Adı: Crataegus Monogyna, Crataegus Oxycantha.

Bitki: 2-4 metre yüksekliğinde, Nisan-Mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan, orman ve yol kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyvaları olan çalıya benzer bir ağaçtır..

Yetiştiği Yerler: 20 kadar alıç türü ülkemizde batı ve Güney Anadolu ağırlıkta olmak üzere çeşitli bölgelere yayılmıştır..

Tarihçe: .19. y.y.'da ingiltere'de çit kenarlarına ekilen başlıca bitki olmuştur. Batıl inanışa göre alıçın dallarını kesmek eve cinleri ve beraberinde kötü şans getirir. Eski Yunanlı ve romalılar alıçı neşe ve mutluluğun sembolü olarak kabul etmiş, gelinlerin ellerinde tuttuğu çiçek demetlerinde bu bitkiyi kullanmışlardı. Yine romalılar yeni doğan çocukların ruhunu şeytandan korumak için eve alıç yaprakları koyarlardı...

Kullanılışı: Çiçekler tamamen açılmadan, ağacın kabukları ve meyvaları ise sonbaharda toplanıp kurutulmak suretiyle kullanılır. Kurutulmuş çiçekler, meyvalar ve kabuklardan toz halinde veya kaynatılarak faydalanılır. Alıç meyvaları semt ve kasaba pazarlarında özellikle çocuk müşterilere hitaben ip halkalara dizilmiş olarak satılmaktadır. Mayhoş bir lezzeti vardır..

mehmetemin, ymrk, cagla, azaf1, abdulkadir, gokanlam, nes7 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3754
Points: 26
Discussions
Additional Photos by Rabia Iffet (amazon) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1338 W: 57 N: 1882] (12112)
View More Pictures
explore TREKEARTH