Photos

Photographer's Note

TTE.değerli ustalarından Abdulkadir Uzuntepe,Özhan Gürsoy ve Fatih Gökler için;
Sevgili dostlarım sizler, kendinize has fotoğraf tarzlarınız,Bursa ,Uşak, İzmir,Karadeniz İstanbul dan kişilikli sokaklara,tarihi mekanlara ve eski evlere ait özgün mimari detaylar içeren çalışmalarınızla bende çok güzel izler bıraktınız, harika fotoğraflarınızı izlemekten bilgilendirici notlarınızı okumaktan her zaman keyif aldım, mutluluk duydum,fotoğrafı öğrenmemde katkılarınızdan dolayı teşekkürler ederim.Yaşamlarınızda üstün başarılar sağlık ve mutlu yıllar dileğiyle sizlerede Hoşçakalın diyorum.WS ta sizler için iki kare daha var
---------------------------------------------
Edirne old houses
The oldest quarter of Edirne, known as Kaleici because it stood within the city walls, still has the character of a typical Ottoman city, and beyond it the new city stretches from the old bus station as far as the Medical Faculty of Trakya University. In the years just after the conquest, the non-Muslim inhabitants lived in Kaleici, while the Muslim neighbourhoods grew up around Selimiye Mosque. Today traditional Turkish houses can still be seen in the old quarter of the city.

------------------------------------------------------
Edirne evleri
Edirne’de bugün ahşap konut sayısı çok azdır. Yine de günümüz Edirne’sinde eski konutları bir araya toplayan ve korunmaya çalışılan 360.000 m2’lik alanı kapsayan Kaleiçi’nin özel bir konumu vardır. Bu yerleşim alanı sonraki yıllarda güneyde Tunca kıyısındaki Darülhadis Medresesine doğru genişlemiştir. Öte yanda siyasi ve ekonomik nedenlerle Kaleiçi’ni terk eden gayrimüslimlerin evleri de ilginç mimarileri ile korunması gereken örneklerdendir.
Edirne evlerinin Türk konut mimarisinde kendisine özgü bir yeri vardır. Ancak, bunların mimari tiplerini tam anlamı ile saptayabilmek de çok güçtür. Türk evlerinin çoğunda karşılaşılan genel özellikler Edirne evlerinde de vardır. Avlular, taşlıklar, niyazlıklar, merdivenler, odalar, raflar, hücreler, tandırlar, ocaklar, pencereler, kapılar, tavanlar, sedirlikler, hayatlar, yazlık ve kışlık divanhaneler, hamamlar, helalar, mutfaklar, kilerle, çamaşırlıklar, çeşmeler, havuzlar, selsebiller Edirne evlerinde de bulunmaktadır.
Tarih boyunca Edirne’de Müslümanların yaşadıkları evlerin cepheleri bağdadi sıvalı veya ahşap kaplamaydı. Genellikle iki katlı olan evler, çıkmalarla, cumbalarla, cihannümalarla, balkon korkuluklarıyla, ahşap oymalı saçaklıklarla zengin bir görünümde idiler. Çoğunlukla girişler içeriye niş şeklinde çekilmiştir. Ayrıca bu girişler yanlarda ve üstlerde aynı zamanda aydınlatmayı sağlayan pencerelerle kontrol altına almışlardı. Odalar oldukça büyük tutulmuş, yüksek tavanları, geniş pencereleri ile ferah görünüm sergilemektedirler. Ayrıca barok ve rokoko üslubundaki görkemli tavanları da onları tamamlamaktadır.

ymrk, abdulkadir, pandoraTE, nes7, yedirenk has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2683
Points: 22
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH