Photos

Photographer's Note


Istanbul Trip, Day 8, Scene 2

After lunch, Chris (ChrisJ) and I started walking about taking photos. I was interested in this strange contraption that I had watched come into the harbor while in the restaurant. I found out that it is used to scoop up plastic bottles and other trash floating on the water. It has a conveyor belt in the front that brings up whatever is floating on the surface (see workshop photo Trash Escalator). There were a lot of jellyfish collected in the bay but I noticed they were slipping back into the water from the conveyor belt.

I am an engineer. Such contraptions interest me. Chris, on the other hand, had no interest in this spectacle. He was busy taking photos of the minarets of the Grand Mecidiye Mosque, which was under renovation at the time (see workshop photo ChrisJ).


Boğaz’ı Elektrikli Süpürgeyle Temizlemek
İstanbul Seyahati, Gün 8, Sahne 2

Öğle yemeğinden sonra, Chris (ChrisJ) ve ben fotoğraf çekerek yürümeye başladık. Ben restoranda limana gelişini izlediğim bu tuhaf mekanizma ile ilgilendim. Su üzerinde yüzen plastik şişe ve diğer çöpleri kaldırmak için kullanıldığını öğrendim. Önünde, yüzeyde her yüzen şeyi getiren bir konveyör kemeri var (atölye fotoğrafı Çöp Yürüyen Merdiveni’ne bakınız). Koyda toplanmış bir sürü denizanası vardı ama onların konveyör bantdan suya geri kaydıklarını fark ettim.

Ben mühendisim. Böyle mekanizmalar beni ilgilendiriyor. Chris, diğer taraftan, bu gösteriyle hiç ilgili değildi. O, o anda yenileme altındaki Büyük Mecidiye Camii'nin minarelerinin fotoğraflarını çekmekle meşguldü (atölye fotoğrafı ChrisJ’e bakınız).

jusninasirun, COSTANTINO, ikeharel, mirosu, jcpix, nikkitta has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1544
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4567 W: 184 N: 9644] (35863)
View More Pictures
explore TREKEARTH