Photos

Photographer's Note

Istanbul Terminus
Istanbul Trip, Day 7, Scene 1

Marmaray is a rail transport project in Istanbul. It comprises an undersea rail tunnel under the Bosphorus, and the modernization of existing suburban railway lines along the Sea of Marmara from Halkalı on the European side to Gebze on the Asian side. The procurement of new rolling stock for suburban passenger traffic is also part of the project. The name Marmaray comes from combining the name of the Sea of Marmara, which lies just south of the project site, with ray, the Turkish word for rail.

The first phase of the project opened on October 29, 2013. I was curious about this dream of a century come true so we took a ride on Marmaray from Sirkeci to Üsküdar on Thursday.İstanbul Seyahati, Gün 7, Sahne 1

Marmaray İstanbul'da bir raylı ulaşım projesidir. Bu Boğaz'ın altından bir denizaltı demiryolu tüneli ve Asya yakasında Gebze, Avrupa yakasında Halkalı’ya kadar Marmara Denizi boyunca mevcut banliyö demiryolu hatlarının modernizasyonunu içerir. Banliyö yolcu trafiği için yeni Demiryolu Araç İmalı ayrıca projenin parçasıdır. Marmaray adı, proje sahasının hemen güneyinde yatan Marmara Denizi ile ray kelimesini bir araya getiriyor.

Projenin ilk aşaması 29 Ekim 2013 tarihinde açıldı. Ben bu yüzyılın rüyasının nasıl gerçek olduğunu merak ediyordum bu yüzden biz Perşembe günü Sirkeci'den Üsküdar'a Marmaray’la bir yolculuk yaptık.

kato, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1044
Points: 12
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4573 W: 184 N: 9656] (35897)
View More Pictures
explore TREKEARTH