Photos

Photographer's Note

En eski el sanatlarından biri olan kalaycılık günümüzde yok olmaya yüz tutan meslekler arasındaki yerini aldı.

Bundan 20 yıl öncesine kadar Gaziantep’te aranan meslek dallarından biri olan kalaycılık, günümüzde sadece birkaç usta tarafından sürdürülüyor. Bakırcılar Çarşısında 30 yıldır kalaycılık yapan Mehmet Karaman, mesleğinin artık son dönemlerini yaşadığını belirtti. Artık eskisi gibi iş olmadığını ifade eden Karaman, “Önceleri günde 50-70 parça kabı kalaylarken, şimdi ise ayda 5 parça kalay alabiliyoruz. Kalay için çok az sayıda müşterim geliyor. Eski günleri özlüyorum” dedi.

Hatıra niteliğinde olan ve özenle yapılan el emeği bakır eşyaların hurdaya verilerek yok edildiğini belirten Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunları görünce üzülüyorum. Bu mesleğin içinde büyüyerek ekmeğimi kalaycılıkla sağlamaya başladım. Ancak artık mesleğimiz teknolojiye yenildi. İşlerimiz eskisi gibi iyi değil. Bakırı kalaylayarak uğraş ve sabır isteyen bir işlemdir. Herkes yapmaz. Kolay yapılacak kap kostikle temizlenip tuz ruhuyla ovuluyor. Ardından kumla ovulup harlı ateşin üstünde çevrilerek her tarafının ısınması sağlanıyor. Ateşin üstünde alınan bakır kap soğumaya bırakılıyor. Soğuyunca insanların gözlerini kamaştıran bir güzellik ortaya çıkıyor. Müşterimiz getirdiği bakır kapları, küçük tencereleri 15 liradan, sahanları 5 liradan, tepsileri 20 liradan kalaylıyoruz.”

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1017
Points: 2
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Duzyol (muratd) Silver Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 34 W: 13 N: 162] (5073)
View More Pictures
explore TREKEARTH