Photos

Photographer's Note

This is the third one of a small series I titled as "Vertigo".
This one is taken in CKM stands for "Caddebostan Kültür Merkezi" . Translated "Caddebostan Cultural Center.
This modern building is on the asian part of İstanbul and is a center, with many cultural fascilities. Like theaters, exhibition rooms, concert halls etc. There was formerly a two flat building with similar fascilities. This new one was been built at the same spot and reopened in December 2005.
At the circular area at the top of the picture, it seems to be the "starry sky" but it isn't. The blue dome has thousands and thousands of led's, which imitates the stars. Which means you are living 24 hours under starry sky !İt's a place, where you can spent great time.

Vertigo'ların üçüncüsüyle yola devam. Bu kare CKM'den , “Caddebostan Kültür Merkezi”nin kısaltılmışı. Bu modern bina, İstanbulun Anadalu yakasında yer alıyor ve pek çok kültürel işlevi var. Tiyatro ve sinema salonları; sergi salonları, konser salonları vs vs. Bu noktada eskiden aynı işlev için düşünülüp yapılmış iki katlı bir bina vardı. Bu bina yıkılıp yerine bu yeni merkez yapıldı ve 2005 yılı Aralık ayında hizmete açıldı.
Resmin üst orta kısmında yer alan “yıldızlı gökyüzü” sadece bir yanıltmaca. Kubbenin içi maviye boyanarak, binlerce led yerleştirilmiş, dolayısı ile 24 saat yıldızların altında oluyorsunuz.
Keyifli zaman geçireceğiniz bir mekan.

Buin, jhm, bona, ourania, clic has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1289
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6181 W: 495 N: 17879] (99478)
View More Pictures
explore TREKEARTH