Photos

Photographer's Note

Gümbet Beach is a little cove just west of Bodrum. These days, this is what Lonely Planet says about Gümbet: "Since it's just 5km from Bodrum, party-palace Gümbet got debased faster than other peninsula villages. Now more or less a British colony, Gümbet is an outpost of neon, cheap cocktails, energy drinks and table-dancing. In winter, the place is derelict."

There was a time when Gümbet was a tranquil beach where we listened to cicadas at night instead of disco music, where we could attempt to count the stars rather than neon signs or laser shows. I refuse to forget...


Gümbet Canlı İken

Gümbet Plajı, Bodrum’un hemen batısında küçük bir koydur. Bu günlerde, Lonely Planet Gümbet hakkında şöyle diyor: "Bodrum’dan sadece 5 km olduğu için parti-sarayı Gümbet, yarımadanın diğer köylerinden daha hızlı alçalmış. Şimdi aşağı yukarı bir İngiliz kolonisi, Gümbet bir neon, ucuz kokteyller, enerji içecekleri ve masa-dansının ileri karakolu. Kışın, yer sahipsiz kalır."

Bir zaman vardı ki Gümbet, geceleri disko müziği yerine ağustos böceklerini dinlediğimiz, ışıklı ilanları ya da lazer gösterileri yerine yıldızları saymaya kalktığımız sakin bir plajdı. Unutmayı reddediyorum...

Miguel82, Angshu, ikeharel, Kugart, danos, ourania, TRB has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1408
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4703 W: 198 N: 9948] (37003)
View More Pictures
explore TREKEARTH