Photos

Photographer's Note

Another upload of a historic photo today. When I visited home in 1985, we took a ferry ride up the Bosphorus. As a Soviet cruise ship (note the Hammer and Sickle on the smokestack) was passing us, I snapped this photo. In the distance are Istinye docks where ships were repaired. Those docks have since been moved to east of Pendik and Istinye looks much nicer now.

I scanned this from a slide. I cropped the sky a bit, but I deliberately left the other three edges for added nostalgic look.

P.S. One needs to look very carefully to see the Hammer and Sickle on this resolution (highest that TE allows). It is much more noticeable on the original.


Boğaz’da Sovyet Turist Gemisi

Bugün bir başka tarihi fotoğrafın yüklemesi. Ben 1985 yılında vatanı ziyaret ettiğimde, biz bir Boğaz feribot turu yaptık. Biz bir Sovyet gemisini (bacasının üzerindeki orak ve çekice dikkat edin) geçerken, ben bu fotoğrafı çektim. Uzaklarda gemilerin onarıldığı İstinye tershanesi bulunmaktadır. O zamandan beri bu tershane Pendik doğusuna taşındı ve İstinye şimdi çok daha güzel görünüyor.

Ben bunu bir slaytdan taradım. Ben gökyüzü biraz kestim, ama kasıtlı olarak daha nostaljik bir görünüm için, diğer üç kenarı bıraktım.

P.S. Bu çözünürlükte (TE izin verdiği en yüksek) üzerindeki orak ve çekici görmek için çok dikkatli bakmak gerekiyor. Bu orijinalde çok daha belirgindir.

kato, ikeharel, COSTANTINO has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1181
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4697 W: 198 N: 9937] (36951)
View More Pictures
explore TREKEARTH