Photos

Photographer's Note

Happy Holidays !

My sincere congratulations to all my TE friends of islamic belief on this first day of Eid-al Adha.

Today is the first day of Kurban Bayramı (or in arabic Eid al-Adha). İt is one of the two major religious festivals of the islamic world. İt is a religious festival celebrated by muslims worldwide as a commemoration of Ibrahim's (Abraham's) willingness to sacrifice his son Ismael for Allah. It is one of two Eid festivals that muslims celebrate .Like Eid el-Fitr, Eid al-Adha begins with a short prayer followed by a sermon at the morning prayer of the first day.. It is also called the bigger Eid because it lasts a day longer than Eid el-Fitr.
Eid al-Adha is four days long and starts on the 10th day of the month of Dhul Hijja of the lunar Islamic calendar. This is the day after the pilgrims in Hajj, the annual pilgrimage to Mecca in Saudi Arabia by muslims worldwide, descend from Mount Arafat. It happens to be approximately 70 days after the end of the month of Ramadan.

On 29th of October we will celebrate the 89.anniversary of the foundation of the Turkish Republic.
And this capture symbolises those two important events !

Scanned from an Ectachrome Slide.


İyi Bayramlar !

Bugün Kurban Bayramı’nın birinci günü. Bu bayramı kutlayan bütün müslüman TE dostlarımın ben de bayramlarını kutluyorum.

Kurban Bayramı, islam dünyasının iki önemli bayramından (diğeri Ramazan bayramı) biridir ve bütün dünya müslümanlarınca , peygamber Hazreti İbrahim’in oğlu İsmail’i Allah yoluna kurban etmesi sembolizmasına dayanır. Bu bayram da ,Ramazan Bayramı gibi birinci günün sabahında kılınan bayram namazı ile başlar. Ramazan bayramından bir gün daha fazla sürdüğü için (dört gün) , büyük bayram olarak da anılır. İslami ay takvimi’nin Zilhicce ayının 10. gününde başlar. Bugün hac görevini yapan hacıların, Arafat’tan inmeye başladıkları gündür ve Ramazan bayramından 70.gün sonrasına denk gelir.

Birkaç gün sonra da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yılını kutlayacağız !
Bu kare her iki bayramı da sembolize eden ögeler içerdiği için seçtim !

Ectacrhrome slide'dan tarandı

Photo Information
Viewed: 2568
Points: 44
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7092 W: 508 N: 21508] (114616)
View More Pictures
explore TREKEARTH