Photos

Photographer's Note

Rumelihisarı is a fortress located in Istanbul, Turkey on a hill at the European side of the Bosporus just north of the Bebek district; giving the name of the quarter around it. It was built by the Ottoman Sultan Mehmed II between 1451 and 1452, before he conquered Constantinople. The three great towers were named after three of Mehmed II's vezirs, Sadrazam Candarlı Halil Pasha, who built the big tower next to the gate, Zağanos Pasha, who built the south tower, and Sarıca Pasha, who built the north tower.
more..
Rumeli Hisarı İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi'nde bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı'nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Burası boğazın en dar noktasıdır..
Fatih, İstanbul'u almayı aklına koymuştur. Öncelikle Yıldırım Bayezîd'in yaptırdığı Anadolu Hisarının karşına Rumeli Hisarını yaptıracaktır. Bizans İmparatoru Konstantinden bir av köşkü yapmak için toprak ister. İmparator dalga geçercesine bu av köşkünün bir dana derisi kadar yer kaplamasını ve bu kadar toprak verceğini söyler. Bunun üzerine II. Mehmet, Daha Fazla Turkce Bilgi Icin
more Photograph about Citadel

Longroute, PaulVDV, Juntas has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 913
Points: 16
Discussions
Additional Photos by Hakki UCAR (xramm) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 278 W: 66 N: 125] (1831)
View More Pictures
explore TREKEARTH