Photos

Photographer's Note

Eşeğinin üstünde geldi,ağır bir şekilde indi.Çocukların arasında beni fotoğraf çekerken fark etti,başını hafif eğerek selam verdi ve taş duvarın dibine çöktü.Tütün kutusunu çıkarıp ,yavaş yavaş cıgasını sarmaya başladı.Kapı eşiğinde oturmakta olan küçük kız,çerçeveye girmekten mutlu oldu.Bu da Dara köyüne ait başka bir kare oldu.
Not:Bazı yorumlarda kontrasın daha yüksek olabileceği
belirtiliyor.Doğru,fakat bu karenin ışığında ciddi sıkıntılar var idi.Erkeğin yüzü çok esmer ve gölgede idi.Kontrası arttırdığımda yüzünde ciddi detay kaybı oluyor.Bu ayar tercihi bu sebeptendir.

He came on his donkey, stopped slowly. He saw me photographing in between the children and nodded his head slightly while he went down to sit in front of the wall. He took his tobacco box out of the pocket and started preparing a cigarette. The little girl next to the door was also happy being a part of the photo.
This is also another shot from the Dara village.
Note: In some comments I was told that the contrast could have been higher. This is right but the lifht of this shot was very problematic. The face of the man is very dark and in a shadow. When I increased the contract, the face itself lost its details. Therefore I preferred this contrast level.

figenya, resat1972 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2696
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Ozkan Samioglu (OzkanSamioglu) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 62 W: 0 N: 93] (1770)
View More Pictures
explore TREKEARTH