Photos

Photographer's Note

selimiyedeki restoranlardaki orjinal aydınlatmalardan biri.hem ucuz hem de şık ve yaratıcı.

selimiye:

Bir köy düşünün; Hiç kömürle tanışmamış, Yöre halkını hiçbirisinin paltosu-mantosu yok. 15 Ocak'tan itibaren Çalabadem yiyip yıl boyu denize girebiliyorsunuz. Tarihi eski, dağları çam, zeytin, söğüt ve badem ağaçlarıyla kaplı. denizi temiz, balığı bol, havası oksijen yüklü, huzurlu, sakin, misafirperver..

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Selimiye Köyü, Hisarönü Körfezi'nin incilerinden biri. Antik çağda ismi Hydas olan köy, sonraları Losta ismini taşımış. Günbatımında dağların arkasında kaybolan güneş etrafı kırmızı tonlarına boyadığı için köye "Kızılköy"de denmiş.
Bozburun Yarımadası'nda Loryma Kaisareia, Kastabos, Erine, Bybossos gibi antik yerleşimlerden biri olan Hydas (Selimiye), Arkaik döneminden kalma kalıntıya sahip. Çevrede biri Selimiye'nin en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya Tepesi'nde, sonuncusu ise Kızılköy Mahallesindeki Aşarkale olmak üzere üç kale kalıntısı bulunuyor. Koyun güneydoğu tepelerinde Hellenistik çağdan kalma sur kalıntıları özellikle yabancı turistlerin ziyaret yerleri.
Güney kısmında kare planlı mezar anıtı, kıyıdan 100 metre açıktaki Selimiye'ye yaklaşan teknelere yol göstermek amacıyla inşa edilmiş gözetleme burcu ve deniz feneri, manastır ve tiyatro turistik amaçlı gezi yerlerini oluşturuyor. Günümüze dek gelebilmiş eserlerden başka üç yıldır bölgedeki batıklarda araştırma yapan ABDli sualtı arkolog bilimadamları batıktan çıkardıları malzeme ve anforaları Bodrum sualtı müzesinde sergiliyorlar.
İzmir, Aydın, Muğla hattıyla Marmaris'e otobüsle ulaştıysanız, terminaldeki Pamukkale yazıhanesi yanından kalkan minibüslerle 35 km'lik yolu 40 dakika da gidebilirsiniz. Selimiye'ye "iki gidiş, iki dönüş" sefer yapan köy minibüslerinin yanısıra, Bozburun'a giden tüm araçlara da binebilirsiniz. Motel rezervasyonu yapanların Marmaris'ten alan servis araçları da var...
Selimiye Köyü'nde birbirinden şirin, denize sıfır birçok konaklama tesisi ve ev pansiyon var. Motellerin önünden günbatımının seyri izleyenlere unutulmaz anlar yaşatırken, sahile yakın yerde bulunan ışıklandırılmış antik gözetleme burcu, gece seyir imkanı yaratıyor...

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1483
Points: 2
Discussions
Additional Photos by efser unsal (efi) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 280 W: 46 N: 509] (5303)
View More Pictures
explore TREKEARTH