Photos

Photographer's Note

Water is still one of the major problem sof South-East Turkey.
This capture was been taken in the court of an Assyrian Orthodox Monastery not too far away from Mardin with still a certain percentage of christian populations who keep well to their ancient traditions.
The pool here symbolises the solar system. The water starts to flow from a hole in the Wall at back and ends at the center. You can hear it's song all the time mixed to the sacral songs of the nuns in the nearby church.

Su eskisi kadar olmasa bile daha hala Güney-Doğu Anadolu'nun önemli problemlerinden birisi. Her yerde bu su kuyularını görmek mümkün. Bu kare de Mardin civarındaki Deyrul Zafaran Manastırının bahçesindeki havuz. Duvardaki delikten devamlı akan su kanalları dolaşıyor ve ortadaki delikten boşalıyor. Şekil itibarı ile güneş sistemini temsil ediyor bu havuz ve su sesi, devamlı yanıbaşındaki kilisede ibadetlerini gerçekleştiren Süryani rahibelerinin seslerine karışıyor.

danos, macjake, Cricri, stego, jjcordier, Buin has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1105
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6136 W: 495 N: 17662] (98550)
View More Pictures
explore TREKEARTH