Photos

Photographer's Note

Gaziantep şehrinin altında yapay ve doğal bir çok mağara var. Bu mağaralar savş yıllarında sığınak barış yıllarında depo, ahır olarak kullanılmış.
Gaziantep’in Yeni Han Halıcılar Sarayı’nda bulunan Kaleoğlu Mağarası ise mağaralar zincirine yenisini ekledi.

Yeni keşfedilen mağara şuanda turizm envanterine kaydedilmiş. Mağarada ki topraklar temizlendikten sonra turizme kazandırılacak.

Mağaranın bölgede kullanılan kıymık adı verilen kesme taş ocağı olduğu sanılıyor. Taş ocağı olarak kullanılırken de yer yer havalandırma delikleri açıldığı görülüyor. Belirli bir süre taş ocağı olarak kullanılan mağara belli zaman sonrasında yeni hanın ahırlık yapmış. Mağara içerisinde eskiden gelen misafirlerin binek hayvanlarını yemledikleri ve konakladıkları yerler bulunuyor.
Mağara hizmete açıldıktan sonra büyük ilgi göreceğe benziyor. Özellikle mağara bulunan kuyu içerisindeki ağaç kökü ilginç görüntüsüyle dikkat çekiyor. Ağacın kökleri mağaraya inan kuyudan metrelerce aşağıya sarkmış durumda. Ağacı aşağıdan yukarıya doğru görmenin en ilk ginç noktası bu mağara.

Mağaraya halı ve kilimcilerin bulunduğu Yeni Han’ın içerisinde bulunan Kaleoğlu kilimcisinin içerisinden giriliyor.

Yeni hanın avlusunda közde bir türk kahvesi içtikten sonra mağarayı görmek harika olur.

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1259
Points: 2
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Duzyol (muratd) Silver Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 34 W: 13 N: 162] (5073)
View More Pictures
explore TREKEARTH