Photos

Photographer's Note

TAHTANİ CAMİİ

Kesin yapılış tarihi ve yaptıranı bilinmemektedir. 1557 tarihli bir belgede kaydı geçmektedir. 1563 yılında Maraş Valisi Osman Paşa tarafından tamir ettirilmiştir. 1804 yılında ciddi bir onarım geçirmiştir. Caminin ilk olarak ahşap olarak yapıldığı, bu yüzden Tahtani veya Tahtalı Cami olarak anıldığı söylenir.Cami kıbleye paralel enine dikdörtgen planlıdır. Mekân ortadaki ayaklarla bölünmüştür. Mihrap önü kubbe, diğer bölümler çapraz tonozlarla örtülüdür. Kırmızı mermerden yarım daire biçimindeki mihrap oldukça ilginçtir. Mihrap içi yonca kemerli nişlerle bezenmiştir. Mermer minber ise yıldız, rozet ve geometrik geçmelerle süslenmiştir. Son cemaat yeri kemerlerle bağlanmış dört ayaklıdır. Minare şerefesi altındaki mukarnas dolguların arasına çini tabaklar yerleştirilmiş, alt bölümler yıldız, rozet ve geometrik geçmelerle bezenmiştir.

Kaynak:http://www.sahinbeymuftulugu.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=126:tahtani-camii&catid=28:tarihi-camilerimiz&Itemid=23

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1729
Points: 2
Discussions
  • None
Additional Photos by ahmet gedikli (ahmetgedikli) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3405 W: 74 N: 2875] (25609)
View More Pictures
explore TREKEARTH