Photos

Photographer's Note

Gaziantep Kalesi, Gaziantep'in merkezindeki bir tepeye kurulmuş olan kale. Ne zaman inşa edildiği bilinmemekle birlikte, Roma döneminde gözlem amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Kale, tarih boyunca birçok kez restore edilmiş ve son halini 2000'li yılların başında yapılan bir restorasyon ile almıştır.
Daire biçimindeki kalenin çevresi 1200 metredir. Duvarları taş bloklardan yapılmış olup 12 kulesi ve burçları vardır. Kale, günümüzde "Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi" olarak kullanılmaktadır. Gaziantep'in gösterdiği savunma 45 dakikalık bir belgeselle kale içerisinde gösterilmektedir.

Gaziantep Castle, which was established on a hill in the center of Gaziantep castle. Although not known when it was built in the Roman period have been used for observation. The castle has been restored many times throughout history and the final held at the beginning of the 2000s with a restoration took.
The circumference of the circular fort is 1200 meters. The walls are made ​​of stone blocks and has 12 towers and bastions. Castle today, "Gaziantep Defense and Heroic Panorama Museum" is used. Gaziantep, which is shown in castle defense a 45-minute documentary.

arnie, asajernigan, photoray has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1709
Points: 6
Discussions
Additional Photos by Alptekin Cevherli (acevherli) Silver Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 43 W: 3 N: 52] (374)
View More Pictures
explore TREKEARTH