Photos

Photographer's Note

Hasan Büyükaşık
The Büyükaşık Family has been cultivating silk-cocoons and manifacturing silk since the beginning of 1900.
The family learned the weaving from an Armanian family of Aleppo and has been producing silk since 1936, together with silk weaving.
Hasan Büyükaşık, born in Antakya in 1934, established his own business in 1950, and the business is still continued by the whole family.
They have participated in many exhibitions in the country and abroad in order to promote this handicraft of Harbiye, Antakya (old Antioch).
-------
Dilinde dua, atıyor kozaları kaynayan suya. 77 yıldır aynı dualar okunuyor ocak başında. Tek tek özenle yetiştirilen ipek kozaları odunlarla yakılan harlı ateşin üzerine konulan kazana atıldığında okumaya başlıyor Hasan usta. Allah'ın adını düşürmüyor dilinden. Suyla kavuşan kozalar salıyor ipliklerini, çekiyor aynı dua dilinde iplikleri Hasan usta. Kaynayan suyun buharı arasında çok dikkatli bakarak görebiliyorsunuz yılların İpek Ustasının ellerini. Hızlı hızlı çalışıyor Hasan usta tek tek sudan çekip takıyor iplikleri makaraya. Her gün aynı tablo yaşanıyor Hatay'da. Büyükaşık Ailesinin evinde dinmiyor makara sesi. Sarılıyor ipek makaraları şal, perde, eşarp olup dünyanın çeşitli ülkelerine gönderilebilmek için.
Hataylı Büyükaşık Ailesi 1900'lerin başından beri koza yetiştiriciliği ve koza ipeği üretimi yapıyor. Dedesinin dedesinden kalma ipekçiliği kendi oğluna öğreterek altıncı nesle taşıyan 1934 doğumlu Hasan Büyükaşık, mesleği gelecek nesillere taşımak için canla başla çalışıyor.
Hataylı Büyükaşık Ailesinin diğer işletmelerden farkı kendi ürettiği ipek malzemelerin ham maddesini kendilerinin üretip kendilerinin işlemesi. Ektikleri Dut ağaçlarıyla besledikleri ipek böceklerinin kozalarını özenle işleyerek elde ettikleri iplikleri tahta tezgahlarda yine aile olarak işleyerek satışa sunmaları ailenin en önemli özelliği aslında.
Hayatında iki kere aşık olduğunu dilinden düşürmeyen 77 yaşındaki Hasan Büyükaşık aşkla ilk kez 7 yaşında tanışmış. 7 yaşında ipeğe âşık olduğunu aktaran Büyükaşık birde yıllar sonra eşine büyük bir aşkla bağlanmış.
Şal olup üşüyen omuzları örtüyor
7 yaşındayken köylerinde 150'ye yakın olan ipek ocaklarına gidip izlediğini ve burada ipeğe aşık olduğunu aktaran Hasan Büyükaşık "O zamanlar köyde sayıları 150'yi bulan çekme ocaklarının başındaki ustalara gider bakardım. Bir şeyler öğrenmek için. 10 yaşına geldiğimde biri bana teklif etti bu ocaklarda çalışmaya. 10 yaşındayken o ocağı ben ördüm ve ipek çektim. Fakat esas gelişmem ve kabiliyetim. Allah Nur içinde yatırsın Babamdan kaynaklandı. Babam çalışmış olduğum ipek çilelerinden her hangi birinde bir pürüz çıkarsa anlatırdı. Babamı dinledim ve dediklerini Allaha şükür kavradım. Bu mesleği ben babamdan öğrendim. Babamda babasından, babamın babası da kendi babasından bu mesleği öğrendi. Bende çocuklarıma öğrettim. Allaha şükür ki çocuklarım bu mesleği yaşatacak ve ben rahat öleceğim" dedi.
Hatay başta olma üzere ülke gebelinde unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan İpekçiliği yaşatmak için gece gündüz çalışan Büyükaşık ailesinin ipek mesaisi gece yarısı saat 02.00 sıralarında başlıyor. 77 yaşında olmasına rağmen gece 02 sıralarında kalkıp taş ocağı yakan ve suyu ağır ateşte kaynamaya bırakan Hasan usta sabah 05 sıralarında kozaları kaynayan suyla buluşturuyor.
Bu saatlerde mesaiye kalkan oğulları ipek kozalarından çıkan iplikleri sarmaya başlıyor. Sonra başlıyor avluda makara sesi. Sarılıyor iplikler özenle. Tahta tezgahta dokunmaya başlıyor kravat kumaşları, perdeler, peştamallar. Şal olup üşüyen omuzları örtüyor Hatay ipeği.
----------------
Büyükaşık belgeseli ödüle doymuyor …

İpeğin Yolculuğu
Yapım Tarihi : 2011
Formatı : Belgesel, Renkli, Türkçe, Dvc pro HD

Yönetmen - Nagihan ÇAKAR
Senaryo - Nagihan Çakar
Yapımcı - Nagihan Çakar
Görüntü Yönetmeni - Ahmet BİKİÇ
179 film arasında birinci seçildi. Başarılı yönetmen Nagihan Çakar ve Ahmet Bikiç'in çekimlerini yaptığı “Büyükaşıklar belgeseli, bir ödül daha aldı ve
başarısına bir başarı daha ekledi.
Harbiyeli ipek üreticisi Büyükaşık ailesinin konu edildiği “Büyükaşıkalr belgeseli, ESDER, İTO, İTÜCÜ tarafından düzenlenen 2. Altın Kepenk Film Yarışmasında “EN İYİ FİLM 1. LİK ÖDÜLÜNE” layık görüldü.
Ödülünü İstanbul Ticaret Odası Başkanından Alan Nagihan Çakar; “179 film arasından 1. lik ödülünü almak büyük bir gurur diyerek bu ödülü Hasan amca gibi alınteri döken bütün BÜYÜKAŞIK'lar için alıyorum” dedi.
Jüri üyelerinden biri olan yapımcı, yönetmen Osman Sınav'da belgesele övgüler yağdırarak, filmin sinematografisini çok güçlü bulduğunu bunun için görüntü yönetmeni Ahmet Bikiç'e teşekkürlerini iletirken, bu filmin birinciliğini hak ettiğini ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti.
İstanbul Ticaret Odası Başkanı İse Ödülünü Yönetmen Nagihan Çakar'a Takdim ettikten sonra “Gerçekten çok başarılı bir çalışma ve büyük ödülü bayan bir yönetmenin almasından ayrıca mutluluk duyuyorum bütün ekibe başarılar diliyorum” dedi.
Hasan Büyükaşık'ın sıcak ve samimi hayatından kesitlerin olduğu ve ipeğin Tüm evrelerinin işlendiği film Büyükaşık'lar, Türkiye'nin en önemli film festivallerinden daha ödülle ayrıldı.
...
Daha önce Boston
Film festivalinde ödül almıştı …
...
Büyükaşık'lar belgeseli, daha önceleri de 16. Amerika Boston Film Festivalinde Özel Mansiyon'a layık görüldü. 5 kuşaktır İpek böceği yetiştiriciliği ve kozadan ipek çekimini geleneksel yöntemlerle işleyen Hasan Büyükaşık'ın sıcak ve samimi hayatından kesitlerin olduğu ve ipeğin Tüm evrelerinin işlendiği film Büyükaşık'lar, Türkiye'nin en önemli film festivallerinden ödülle ayrıldı.
Başarılı ve Genç Yönetmen Nagihan Çakar ve Ahmet Bikiç'in Antakya da çektikleri Büyükaşık'lar belgeseli büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. İstanbul Kültür Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Antakya Belediyesinin ortaklaşa hazırladığı Büyükaşık'lar belgeseli, yine daha önceleri Gazi Üniversitesi ve Çevre Koruma Bakanlığının ortaklaşa hazırladığı Çevre konulu film festivalinde “En iyi belgesel” birincilik ödülüne layık görülürken, Manisa Altın Üzüm Film Festivalinde “En iyi 3. üncü Belgesel” seçilmişti.

jhm, cavli, umutlu101, golus, anesugur, jusninasirun, resat1972 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3824
Points: 18
Discussions
Additional Photos by Derya Gr (Derya) Gold Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 90 W: 0 N: 38] (919)
View More Pictures
explore TREKEARTH