Photos

Photographer's Note

Uçansu Şelalesi Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi sınırlarında harika tabiatı ile insanı kendine çeken cennetten bir köşe. Bir kayanın kovuğundan çıkan buz gibi suyun tahmini 25 metre yüksekten düşerken rüzgarın da savurmasıyla havada uçuşan su zerrelerinin muhteşem görüntüsü ve güneşin yedi rengini içinde barındıran gökkuşağının gökten yere indirilip bir küçük örneğinin yanı başınızda belirmesi yanında sıcaktan bunalmış insanın üzerine düşen bu su zerrelerin serinleten harika etkisi ancak yaşanarak anlaşılabilir. Torosların yüksekliklerinden inerken 36 dereceyi gösteren hava sıcaklığının bu muhteşem bölgeye girdiğinizde 10 derece azalarak yüzünüze vuran serinliği hemen hissetmeniz ayrı bir başka güzellik. Akdenize dökülen Alara ırmağının kaynağı olan bu şelalenin çevresinin ve ırmağın hemen kenarında yapılmış doğal park da misafirlerin konaklayabileceği bungalo evlerinin ve çınar ağaçlarının arasındaki çardakları ile muhteşem bir dinlenme yeri bu saklı mekan.
Çardakların içine kurduğumuz çadırlarımızda bir gece kalıp sabahın ışıkları ile kalkıp,kömür ateşinde pişen çayımız, kızarmış ekmeğimiz ve üzerine sürdüğümüz tereyağımız,balımız,peynirimiz ve mangalımız ile unutamayacağımız bir kahvaltı yaptığımız bu sıradışı yer insanın dünyaya bakış açısını değiştiren, şükür duygularını çoşturan, altlarında ırmaklar akan cennetten bir küçük demoydu sanki bizim için.

...............................................................................

The nature of the borders of Uçansu Waterfall of Gündoğmuş town in Antalya attracts people to itself is a corner of paradise. Hollow of a rock dropped from a height of 25 meters of ice water, such as the estimated airborne water particles in the magnificent view of the influence of wind and sun, which contains seven colors of the rainbow from the sky near the ground lowered the heat a little overwhelmed by the appearance of samples of people falling on your head as well, this water cools the wonderful effect of particles but the living is understandable. This magnificent heights of the air temperature falls 36 degrees Taurus region showing a decrease of 10 degrees when you hit your face just to feel the coolness of the other beauty in a separate. Alara River, the source of the Mediterranean spilled on the edge of the waterfall of the river environment and the natural park has been accommodating guests with bungalo houses and bowers of sycamore trees, this hidden resting place of a great venue.
Tents into the established mold of a night with the lights on the trellis, got up in the morning, the coal fire, cooked our tea, we raise on toasted bread and butter, honey, made ​​a breakfast of cheese and barbecue forget the perspective of this extraordinary change in the man's world, increasing feelings of gratitude, with rivers flowing beneath them a demo of heaven as if in a small place for us.

Photo Information
Viewed: 4536
Points: 67
Discussions
  • None
Additional Photos by adnan gulberk (agulberk) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 590 W: 71 N: 618] (3794)
View More Pictures
explore TREKEARTH