Photos

Photographer's Note

Today’s upload is another one from my vaults. It was taken in July 1985. For the note, I am going to repeat what the sign in the photo says. A close up of the sign can be seen in my Flickr account.

St. Nicholas, who gave this church his name was born in the 4th century A. D. in the important coastal town of Patara in the Lykia region and was a bishop in Myra. As the protector of sailors and children, he became known as Santa Claus and is a saint who has been associated with this legend throughout the centuries.

The date of his death has been established as the 6th December in the middle if the 4th century A. D. The church and the burial chapel which were built immediately after his death have undergone various repairs and modifications.

In 1087 the bones of St. Nicholas were stolen and taken to Bari by some merchants from that city. However, in their hurry to get away, they left behind some pieces of bone which can be seen today in the Antalya Museum.


Temmuz Ayında Noel

Bugünkü yüklemem yine mahzenlerimden biridir. Bu, Temmuz 1985 yılında alınmıştır. Not için, ben fotoğrafta tabelanın söylediklerini tekrar ediyorum. Tabela daha yakından benim Flickr hesabımda görülebilir.

Bu kiliseye adını veren Aziz Nikolaus M. S. 4. yüzyılın başkarında Likya Bölgesinin önemli bir kıyı kenti olan Patara’da doğmuş, Myra’da piskoposluk yapmıştır. Denizcilerin ve çocukların koruyucusu olarak Noel Baba adı ile bugüne kadar yaşatılan efsaneleşmiş bir azizdir.

4. yüzyılın ortalarında bir 6 Aralık günü öldüğü kabul edilir. Ölümünden hemen sonra inşa edilen kilise ve mezar şapeli daha sonra onarımlarla değişikliğe uğramıştır.

1087 yılında Bari’li tüccarlar tarafından Nikolaus’un kemikleri Bari’ye kaçırılmıştır. Ancak acele ile götürülemediği anlaşılan bazı kemik parçaları bugün Antalya Müzesindedir.

ChrisJ, ikeharel, PaulVDV, pajaran, danos, kato, abmdsudi, maloutim, ourania, fritzi007 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1546
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4493 W: 177 N: 9484] (35307)
View More Pictures
explore TREKEARTH