Photos

Photographer's Note

Beylerbeyi Palace
Istanbul Trip, Day 8, Scene 5

Walking a few minutes north of the "statue" of Renault Captur, the Bosphorus comes into view unobstructed. On the Asian shore is the district of Beylerbeyi with its landmark palace.

Beylerbeyi literally means "Lord of Lords" in Turkish. It is an Ottoman title used for the highest rank in the hierarchy of provincial administrators, in western terms a Governor-General, with authority over the governors of several provinces, second only to the Grand Vizier. The rank was used initially for very large parts of the empire – all of Anatolia and Rumelia – but in later centuries the title was devalued by extending it to the governors of various much smaller Ottoman eyalets (~states). During the time of Murat III, the Rumeli Beylerbeyi Mehmet Pasha had his residence in this district and it was later renamed in his honor.

Beylerbeyi Palace was commissioned by Sultan Abdülaziz (1830–1876) and built between 1861 and 1865 as a summer residence and a place to entertain visiting heads of state.İstanbul Seyahati, Gün 8, Sahne 5

Renault Captur "heykelinin" kuzeyine bir kaç dakika yürüyüşle Boğaz engelsiz görünümüne girer. Asya yakasında ona damgasını vurmuş saray ile Beylerbeyi ilçesidir.

Beylerbeyi Türkçe’de tam anlamıyla "Efendiler Efendisi" demektir. Sadece sadrazamdan sonra, çeşitli vilayetlerin valileri üzerinde otorite ile batılı anlamda bir Genel Vali, vilayet yöneticilerinin hiyerarşisinde en yüksek rütbe için kullanılan bir Osmanlı ünvanıdır. Rütbe başlangıçta imparatorluğun çok büyük parçaları - Anadolu ve Rumeli'nin tümü -için kullanılmış, ancak sonraki yüzyıllarda ünvan çeşitli daha küçük eyaletlerin Osmanlı valilerine uzanarak devalüe edildi. Murat III döneminde, Rumeli Beylerbeyi Mehmet Paşa bu semtte ikamet etmiş ve daha sonra onun onuruna adlandırılmıştır.

Sultan Abdülaziz (1830-1876) tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı bir yazlık ve ziyaretçi devlet başkanlarını ağırlayacak bir yer olarak 1861 ve 1865 yılları arasında inşa edilmiştir.

mirosu, COSTANTINO, arnie, ikeharel, TRB, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1106
Points: 24
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4591 W: 186 N: 9686] (36003)
View More Pictures
explore TREKEARTH