Photos

Photographer's Note

The New Renault Captur
Istanbul Trip, Day 8, Scene 4

Alright, we are going to take a break from cityscapes today, although we are continuing on our walk north from Ortaköy. As we went up a slight hill and round a bent, there was this Renault Captur. It looked like it was a live advertisement for the car because I did not see a Renault dealer or any other car dealer around. The billboard reads, "This is what you call life, the new Renault Captur." Since I like photos of cars, I could not pass by this photo opportunity with a car that is unknown to North Americans.

The Renault Captur is a mini-crossover whose production version made its debut at the 2013 Geneva Motor Show and started to be marketed in France during April 2013. The Captur Concept was first shown at the 2011 Geneva Motor Show. The closest to the Captur that we North Americans will see is the Nissan Juke, based on the same platform.İstanbul Seyahati, Gün 8, Sahne 4

Tamam, biz bugün kent manzaralarından bir mola alacağız, Ortaköy'den kuzeye yürüyüşümüze devam etmeye rağmen. Biraz yokuş yukarı çıkıp bir virajı döndüğümüzde, karşımızda bu Renault Captur vardı. Araç için canlı bir reklam gibi görünüyordu çünkü ben çevresinde bir Renault bayisine ya da herhangi başka bir araba satıcısına rastlamadım. İlan panosu "Hayat dediğin budur, yeni Renault Captur“ diyor. Benim araba fotoğraflarını sevdiğimden, Kuzey Amerikalılar için bilinmeyen bir araba ile bu fotoğraf fırsatını kaçıramazdım.

Renault Captur, üretim versiyonunun 2013 Cenevre Motor Show'da ilk kez gösterildiği ve Nisan 2013’e Fransa'da pazarlanmaya başlanan bir mini crossover. Captur kavramı ilk 2011 Cenevre Motor Show'da gösterildi. Biz Kuzey Amerikalıların Captur’e göreceğimizin en yakını aynı platforma dayalı Nissan Juke’dur.

kato, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 889
Points: 10
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4578 W: 185 N: 9663] (35937)
View More Pictures
explore TREKEARTH