Photos

Photographer's Note


Istanbul Trip, Day 7, Scene 3

One might ask if we had any sensation of being under water. The answer is, and should be, no, other than the map of stations indicating where the line goes under water (see workshop).

The other concern for engineers and seismologists and any other thinking person is that the tunnel is only about 18 kilometres (11 mi) from the active North Anatolian Fault. Since AD 342, this fault has seen large earthquakes that each claimed more than 10,000 lives. Scientific calculations to estimate the probability that at some time in the next 30 years the area will suffer an earthquake of strength 7.0 or more produced an outcome of 77 percent. The waterlogged, silty soil on which the tunnel is constructed has been known to liquefy during an earthquake; to solve this problem, engineers injected industrial grout down to 24 metres (79 ft) below the seabed to keep it stable. The walls of the tunnel are made of waterproof concrete coated with a steel shell, each independently watertight. The tunnel is made to flex and bend, similar to the way tall buildings are constructed to react if an earthquake hits. Floodgates at the joints of the tunnel are able to close and isolate water in the event of the walls' failure. All this technical mumbo-jumbo reminds me of the extraordinary safety features of the unsinkable Titanic.


Boğaz’ın Altında
İstanbul Seyahati, Gün 7, Sahne 3

Biri sorabilir, eğer su altında olmanın herhangi bir algısı var mıydı diye. Cevap, hattın nerede su altında gittiğini gösteren istasyon haritası dışında (atölyeye bakınız), hayırdır ve öyle olmalıdır.

Mühendis ve sismologlar ve diğer düşünen kişiler için diğer endişe, tünelin aktif Kuzey Anadolu Fayı’ndan sadece yaklaşık 18 kilometre (11 mil) uzakta olmasıdır. M. S. 342 yılından beri, bu fay her birinin 10.000'den fazla cana malolduğu büyük depremler görmüştür. Önümüzdeki 30 yıl içindeki bir zamanda gücü 7.0 ya da daha fazla bir deprem yaşama olasılığının tahmini için bilimsel hesaplamalar bir yüzde 77 sonuç üretmiştir. Tünelin üzerine inşa edildiği balçıklaşmış killi toprağın bir deprem sırasında sıvılaşacağı bilinmektedir; bu sorunu çözmek için, mühendisler deniz dibini istikrarlı tutmak için altına 24 metre (79 ayak) kadar endüstriyel harç enjekte ettiler. Tünelin duvarları, her biri bağımsız su geçirmez bir şekilde, bir çelik kabukla kaplanmış su sızdırmaz betondan imal edilmiştir. Tünel, bir deprem isabet ederse yüksek binaların tepkisine benzer şekilde davranması için inşa edilerek esnek ve bükülebilir yapılmıştır. Tünelin eklemlerindeki selkapıları duvarların arızası durumunda kapanabilir ve suyu izole edebilir. Bütün bu teknik hokuspokus bana batmaz Titanik’in olağanüstü güvenlik özelliklerini hatırlatıyor.

Photo Information
Viewed: 1425
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4713 W: 198 N: 9969] (37081)
View More Pictures
explore TREKEARTH