Photos

Photographer's Note


Istanbul Trip, Day 7, Scene 2

The Marmaray Project required the construction of a tunnel under the Istanbul Strait. The idea was first mooted in 1860 but the depth of the water negated using traditional seabed, or below, tunnelling methods. The tunnel is the deepest immersed structure in the world, 55 m below sea level. Its length is 13.6 km (8.5 miles) long with 9.8 km of bored tunnel, 2.4 km built using cut-and-cover methods and the remaining 1.4 km as a tube tunnel.

On October 29, 2013 the first stage of Marmaray project, covering the underground connection between Europe and Asia, was inaugurated. Since then, passengers can travel between Yenikapı and İbrahimağa. The second stage is the renewal of current railway on ground, between Gebze and İbrahimağa on the Asian side and between Yenikapı and Halkalı on the European side. It is scheduled to be completed in 2015. A third line will be added which will provide the metro cars and other rail cars the ability to move separately. After completion of this stage, it will be possible for other trains to cross from Europe to Asia or vice versa.

This upload is to respond to Malgo's (Malgorzata Kopczynska, emka) comment to my yesterday's upload, Istanbul Gar. When we got to the station, a train was arriving. I called out to Sister, who was hurrying to get on, to wait for the next train so that I could take photos around the station. This is a photo of that previous train leaving the station. In the workshop is a photo of passengers disembarking from this train. In both photos, a TCDD officer is visible watching me like a hawk. I later guessed why. As the station's LED screen cycled through its announcements, I read that photography was only "by permission." I assume he was checking me out to see if he should intervene or not.


Bir Sonrakine Bineriz
İstanbul Seyahati, Gün 7, Sahne 2

Marmaray Projesi, İstanbul Boğazı'nın altından bir tünel inşaatını gerektirdi. Fikir ilk olarak 1860 yılında tartışıldı ama suyun derinliği, geleneksel deniz yatağı, ya da aşağısında, tünel açma yöntemlerini kullanmayı etkisiz bıraktı. Tünel dünyanın en derin batırma yapısıdır, deniz seviyesinin 55 m altında. Uzunluğu 9.8 km oyulmuş tünel, 2.4 km kesme-ve-kapanma yöntemi, ve geri kalan 1.4 km tüp tünel olarak 13.6 kmdir (8.5 mil).

29 Ekim 2013 tarihinde Avrupa ve Asya arasında metro bağlantısını kapsayan Marmaray projesinin ilk aşaması, törenle açıldı. O zamandan beri, yolcular Yenikapı ve İbrahimağa arasında seyahat edebiliyorlar. İkinci aşama Anadolu yakasında Gebze ile İbrahimağa arasında ve Avrupa yakasında Yenikapı ile Halkalı arasındaki zeminde mevcut demiryolu yenilenmesidir. 2015 yılında tamamlanması planlanıyor. Üçüncü bir hat metro ve diğer demiryolu vagonlarının ayrı ayrı hareket yeteneği sağlaması için ilave edilecektir. Diğer trenlerin Avrupa'dan Asya'ya veya tersi geçmesi bu aşamanın tamamlanmasından sonra mümkün olacaktır.

Bu yükleme Malgo’nun (Malgorzata Kopczynska, emka) benim dünkü yüklemem, İstanbul Gar’a yorumuna yanıttır. Biz istasyona vardığımızda bir tren geliyordu. Ben binmeye acele eden ablama istasyonun çevresinde fotoğraf çekebilmek için bir sonraki treni beklemesi için seslendim. Bu istasyondan ayrılan bir önceki trenin bir fotoğrafı. Atölyede bu trenden inerken yolcu bir fotoğrafı var. Her iki fotoğrafta, beni şahin gibi izleyen bir TCDD memuru görülebilir. Neden olduğunu sonra tahmin ettim. Istasyonun LED ekranı duyuruların üzerinden geçince, ben fotoğraf çekiminin sadece “izinle“ olduğunu okudum. Sanırım bana müdahale edip etmemeye karar vermek için beni kontrol ediyordu.

pajaran, RhodieIke, ikeharel, saxo042, Romano46, pierrefonds, CLODO, jcpix, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 860
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4699 W: 198 N: 9942] (36977)
View More Pictures
explore TREKEARTH