Photos

Photographer's Note


Istanbul Trip, Day 7, Scene 8

The wind was strong and chilly, so we spent most of our visit to Maiden's Tower indoors. Since it was not close to a meal time, we chose to sit in the cafe up on the tower. The left photo in this collage is taken from a southern window, the right one from a western window of the tower. A nice, hot cup of sahlep (see workshop photo) just hit the spot on that cold day.

Sahlep is a flour made from the tubers of the orchid genus Orchis (including species Orchis mascula and Orchis militaris). These tubers contain a nutritious starch-like polysaccharide called glucomannan. Sahlep flour is consumed in beverages and desserts, especially in places that were formerly part of the Ottoman Empire. It was a popular beverage in the lands of the Ottoman Empire. Its consumption spread beyond there to England and Germany before the rise of coffee and tea and it was later offered as an alternative beverage in coffee houses. In England, the drink was known as saloop. Popular in the 17th and 18th centuries in England, its preparation required that the salep powder be added to water until thickened whereupon it would be sweetened, then flavored with orange flower or rose water. Substitution of British orchid roots, known as "dogstones", was acceptable in the 18th century for the original Turkish variants. Sahlep is now often made with hot milk instead of water.


Yukarı Kattan Manzara
İstanbul Seyahati, Gün 7, Sahne 8

Rüzgar güçlü ve soğuktu bu yüzden Kızkulesi ziyaretimizin çoğunu içeride geçirdik. Bir yemek zamanına yakın olmadığından kulenin içindeki kafeteryada oturmayı seçtik. Bu kolajın sol fotoğrafı kulenin bir güney penceresinden, sağdaki birbatı penceresinden alınmıştır. Güzel, sıcak bir fincan salep (atölye fotoğrafına bakınız) o soğuk günde tam isabetli oldu.

Sahlep (Orchis mascula ve Orchis Militaris türleri dahil) Orchis cinsi orkide yumrularından yapılmış bir undur. Bu kök glucomannan adı verilen besleyici, nişasta benzeri bir polisakkarit içerir. Salep unu özellikle eskiden Osmanlı İmparatorluğu'nun parçası olan yerlerde, içecek ve tatlılarda tüketilmektedir. Bu, Osmanlı İmparatorluğu topraklarında popüler bir içecekti. Tüketimi kahve ve çayın yükselişinden önce oraların ötesinde İngiltere ve Almanya'ya yayıldı ve daha sonra kahvehanelerde alternatif bir içecek olarak arz edildi. İngiltere'de, içki saloop olarak biliniyordu. İngiltere'de 17. ve 18. yüzyıllarda popülerdi, onun hazırlanması koyulaşana kadar salep tozunun suya ilave edilmesiyle şekerlendirilip sonra portakal çiçeği veya gül suyu ilave edilmesini gerektiriyordu. "Dogstones" olarak bilinen İngiliz orkide köklerinin özgün Türk varyantları yerine kullanılmasi 18. yüzyılda yaygınlaştı. Sahlep şimdi genellikle su yerine sıcak sütle yapılır.

ikeharel, jcpix, ourania, aliabazari has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 985
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4467 W: 176 N: 9424] (35081)
View More Pictures
explore TREKEARTH