Photos

Photographer's Note

Tenth and last entry of my recent series "Bosphorus Beauties" is and oldie and shows an oldtimer. One of those beautiful steamships (Kalender) approcahing Üsküdar (Scutari) pier. Built in 1911 in Newcastle it served until early eighties between both shores of Bosphorus. Unfortunately those oldies are been replaced by modern motorships, which by far did not have the charm of those oldtimers. I have scanned this shot from a 35 mm slide.

Bu dizinin onuncu ve sonuncu karesi, nostaljik bir kare. 1971 de çektiğim bu karede, boğazın o birbirinden güzel buharlı teknelerinden biri, Kalender vapuru Üsküdar iskelesine yanaşırken. 1911 yılında İngileterede yapılan bu buharlı gemi seksenli yılların başlarına kadar Boğazın iki yakası arasında bıkıp yorulmadan İstanbulluları taşıyıp durmuş. Bu güzel gemiler artık günümüzde yerlerini dizel motorlu gemilerine terkettiler.Bu resmi eski bir 35 mm slide'dan taradım.

ChrisJ, fritzi007 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1071
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6142 W: 495 N: 17705] (98786)
View More Pictures
explore TREKEARTH