Photos

Photographer's Note


Istanbul Trip, Day 3, Scene 6

Nargile is a single or multi-stemmed instrument for vaporizing and smoking flavored tobacco in which the vapor or smoke is passed through a water basin ‒ often glass-based ‒ before inhalation. Nargile or the Turkish water pipe (sometimes also called a hookah or hubble-bubble) has been around for centuries. Although the water pipe is an established feature of Turkish culture, it originated in India by emptying a coconut and dipping in a straw. In fact, Nargile derives from the Persian word nārghile, meaning coconut. In the 16th century, the pipe found its way to the Ottoman Empire. The better quality ones were ceramic, but glass bowls are more common. The nargile became popular in the 1700s and even became a status symbol towards the end of the Ottoman Empire. Smoking with the sultan was considered the highest honor.

According to Witt Hotels Magazine, one will find the highest concentration of water pipe cafés in Tophane. Sure enough, we hit Nargile Central within 5 minutes of our walk toward Karaköy. Most establishments obey the indoors smoking ban and have their nargiles placed outside. In the summer, visitors can enjoy tree-shaded gardens but on a wintry day like this, I would be hesitant to use the verb "enjoy."İstanbul Seyahati, Gün 3, Sahne 6

Nargile, aromalı tütünün buharlaştırılıp teneffüs etmeden önce buharın veya dumanın - genellikle cam tabanlı - bir su kâseden geçirilerek içildiği bir tek veya çok saplı bir araçtır. Nargile ya da Türk su borusu (bazen de huka ya da hubble-bubble denir) yüzyıllardır aramızda olmuştur. Su borusu Türk kültürünün yerleşik bir özelliği olmasına rağmen, bir hindistan cevizini boşaltıp içine bir kamış daldırmayla Hindistan kökenlidir. Aslında, nargile hindistan cevizi anlamına Farsça kelime nārghileden türemiştir. 16. yüzyılda, boru Osmanlı İmparatorluğu'na yolunu buldu. Daha kaliteli olanlar seramikdi, ama cam kaseler daha yaygındır. Nargile 1700'lerde popüler oldu ve hatta Osmanlı İmparatorluğu'nun sonuna doğru bir statü sembolü haline geldi. Sultan ile içmek en yüksek onur olarak kabul edildi.

Witt Otelleri dergisine göre, Tophane'de nargile kafelerin en yüksek konsantrasyonunu bulabilirsiniz. Tabii ki, biz Karaköy'e doğru yürüyüşümüzde 5 dakika içinde Nargile Santral’ına çarptık. Çoğu işyerlerinde kapalı yerlerde sigara içme yasağına itaat edilir ve nargile dışarıya yerleştirilir. Yaz aylarında, ziyaretçiler ağaç gölgeli bahçelerde keyfini çıkarır ancak böyle bir kış gününde, "keyfini çıkarmak“ fiilini kullanmaya tereddüt ederim.

COSTANTINO, arnie, kato, ikeharel, jcpix, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1073
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4488 W: 177 N: 9473] (35269)
View More Pictures
explore TREKEARTH