Photos

Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 3, Scene 2

According to its website, the Istanbul Museum of Modern Art, Turkey’s first private museum to organize modern and contemporary art exhibitions, was founded in 2004 and occupies an 8,000 square meter site on the shores of the Bosphorus.

Istanbul Modern embraces a global vision to collect, preserve, exhibit and document works of modern and contemporary art and make them accessible to art lovers.

As part of its commitment to sharing Turkey’s artistic creativity with wide audiences and promoting its cultural identity in the international art world, Istanbul Modern hosts a broad array of interdisciplinary activities.

Apart from permanent and temporary exhibition galleries, a photography gallery, and spaces for educational and social programs, the museum offers a cinema, restaurant, design store and an extensive library.


The library area was decorated with a myriad of books hanging from the ceiling which presented quite an interesting sight.


İstanbul Modern’de Kütuphane
İstanbul Seyahati, Gün 3, Sahne 2

Web sitesine göre, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını kitlelere ulaştırmak ve kültürel kimliğini uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapan bir müzedir.

Modern ve çağdaş sanat alanlarındaki üretimleri uluslararası bir yönelimle koleksiyonunda toplar, korur, belgeler ve sergileyerek sanatseverlerin erişimine sunar.

Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesi olarak 2004 yılında, İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki 8.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur.

Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, restoran ve mağazası ile çok yönlü bir hizmet alanı sunar.


Kütüphane alanı oldukça ilginç bir manzara sunan tavandan asılı sayısız kitap ile dekore edilmişti.

omid266, pajaran, RhodieIke, ikeharel, kato, jcpix has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1684
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4708 W: 198 N: 9958] (37045)
View More Pictures
explore TREKEARTH