Photos

Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 3, Scene 1

You guessed it, it continued to rain on Sunday. So we went to Istanbul Modern, Turkey’s first private museum to house modern and contemporary art exhibitions. This is a shot of Tophane-i Amire from the parking lot of Istanbul Modern.

Tophane-i Amire (Ottoman Turkish for Directorate of the Armory) was constructed in the XV. century, in the district where Ste. Claire and Aya Photini churches were located, called Metopon in the Byzantine period. After the conquest of Istanbul, Sultan II. Mehmed built a cannon-ball casting factory and Tophane-i Amire became the place in which the cannon balls for Ottoman army and navy were produced. After 1850s, the building became the centre of the weaponry industry and commerce. In the 1900s, it was used as an education centre. In 1958, it is started to be used as a military museum. The building underwent various arrangements until 1992 when Tophane-i Amire was transferred to Mimar Sinan University.

Today, this historical military building is called Mimar Sinan Fine Arts University Tophane-i Amire Culture and Art Center. It is used as a culture and art center consisting of three exhibition halls i.e. Tophane-i Amire Beş Kubbe (Five Domes), Tophane-i Amire Tek Kubbe (Single Dome) and Tophane-i Amire Sarnıçlar (Cisterns). Both domestic and international collections are exhibited in these multipurpose galleries throughout the year.


İstanbul Modern’den Tophane-i Amire
İstanbul Seyahati, Gün 3, Sahne 1

Tahmin ettiniz, Pazar günü de yağmur devam etti. Bu yüzden İstanbul Modern, modern ve çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği eden Türkiye'nin ilk özel müzesine gittik. Bu Tophane-i Amire’nin İstanbul Modern'in otoparkından bir çekimidir.

Tophane-i Amire (Tophane Müdürlüğü’nün Osmanlıcası) binası, XV. yüzyılda Bizans döneminde Ste. Claire ve Aya Photini kiliselerinin yer aldığı Metopon adlı bölgede kurulmuştur. Sultan II. Mehmet tarafından fetihten sonra kurulan top döküm merkezi, Osmanlı ordu ve donanmasının kullandığı askeri topların üretildiği yerdir. Bina, 1850’lerden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda silah sanayisinin ve silah ticaretinin merkezi olmuş, 1900’lü yıllarda bir süre eğitim merkezi olarak kullanılmış, 1958 yılında Askeri Müze olarak kullanılması gündeme gelmiştir. 1992 yılına kadar çeşitli düzenlemeler geçiren Tophane-i Amire binası, bu tarihte Mimar Sinan Üniversitesi’ne devredilmiştir.

Günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmete açılan bu tarihi askeri binada Tophane-i Amire Beş Kubbe, Tophane-i Amire Tek Kubbe ve Tophane-i Amire Sarnıçlar olmak üzere üç ayrı sergi holü bulunmakta ve bu mekanlarda yerli ve uluslararası sergiler düzenlenmektedir.

jcpix, kato, pierrefonds has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1243
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4467 W: 176 N: 9424] (35081)
View More Pictures
explore TREKEARTH