Photos

Photographer's Note

This is my 900th post to TE !

There is no specific reason why I have chosen this capture.
But let me tell the story behind it ; I made this capture in the scientific museum of Santral İstanbul (at the end of the Golden Horn). The place was been used as an electric supplying plant (between 1911-1983) for İstanbul but been renovated as a University Campus and modern arts museum and opened with this new character on 8.9.2007.
Here this capture is been made in the scientific museum there and those two kids are looking through a glass to the inner life of a antique switch board from earlier times.
You can notice on the face of the girl, how she is bored; but the face of the boy shows his "scientific curiosity" perfectly : Ergo ; "technology is man's territory" !!!

Bu kare TE’ye gönderdiğim 900. kare !

Bu resmi neden mi seçtim ? Herhangi bir nedeni yok.
Hikayesine gelince: Bu kareyi Santral İstanbulun (eski elektrik santralından kalma) sanayi müzesi kısmında çektim.
Bu santral 1911-1983 yılları arasında durmak bilmeksizin, İstanbul’un tarihi yarımadasına elektrik üretmiş ve daha sonra renove edilerek, bir kısmına Bilgi Üniversitesinin kampusu, diğer kısmına da modern sanatlar müzesi ve elektrik ağırlıklı bir teknoloji müzesi açılmış. Bu yeni hali ile hizmete giriş tarihi 8.9.2007.
Bu kareyi teknoloji müzesi tarafında çektim. Geçmişten kalma bir kontrol düzeneğinin içini iki minik surat inceliyor.
Dikkat ederseniz, kız çocuğunun suratından bu işten ne kadar zevk aldığı kolayca anlaşılıyor ! Erkek çocuğunun yüzü ise “teknoloji merakı” nın en belirgin isbatı, pür dikkat : Demek ki neymiş ; “teknoloji erkek işi” imiş !

Photo Information
Viewed: 1763
Points: 72
Discussions
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7042 W: 508 N: 21216] (113436)
View More Pictures
explore TREKEARTH