Photos

Photographer's Note

Today Turkey is celebrating the 88th anniversary of the foundatin of the Republic of Turkey by Mustafa Kemal Atatürk.

Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the Turkish Republic and its first President, stands as a towering figure of the 20th Century; among the great leaders of history, few have achieved so much in so short period, transformed the life of a nation as decisively, and given such profound inspiration to the world at large.
All cities of Turkey are decorated with national flags. Like this old house at Bosphorus. The blueish color at the fascade of this house is just a reflection of the sea in late afternoon light. And for me this compo symbolises the transformation from the Ottoman empire to a modern Republic.Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet bugün 88 yaşında.
Ve de içten ve dıştan bütün zorlamalara rağmen, Atatürk’ün dediği gibi, ilelebet payidar olacaktır.

Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk, yirminci yüzyılın, tartışmasız en büyük lideri. Tarihin büyük liderleri arasında çok az lider, onun eriştiği başarıyı yakalayabilmiş, ülkesini bu kadar kısa bir süre içinde muasır medeniyetler seviyesine yükseltebilmiştir.
Bugün ülkemizin bütün şehirleri, bayraklarla donatıldı; Boğaziçindeki bu ev gibi. Bu ahşap konağın cephesindeki mavimtırak renk, geç öğleden sonra güneşinin, Boğazın rengini yansıtmasından ileri geliyor. Ve bu kompozisyon, Osmanlıdan, Cumhuriyete geçişin sembolizmasını vurguluyor.
Bütün TE dostlarımın, ve de Cumhuriyete "layık" olan herkezin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum !

Kofman, jlbrthnn, Sonata11, resat1972, vasilpro has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1693
Points: 34
Discussions
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6136 W: 495 N: 17662] (98550)
View More Pictures
explore TREKEARTH