Photos

Photographer's Note

Turkey was not familiar with icescating untill late eighties. From than onwards in great metropoles like İstanbul, Ankara, İzmir etc; many new shopping malls are been buit. And almost all of them has at the basement an icescating platform, which is quite popular and attractive for kids.
Specially this days almost every school in Turkey has winter holidays and this icy polatforms are full with kids, who enjoy their holidays ! This one is been taken at the shopping mall "Optimum" on the main highway E-5 from İstanbul to Ankara.

Türkiye seksenli yılların sonlarına kadar buz üzerinde yapılan sporları pek bilmezdi (en azından batı bölgesinde durum böyleydi). Ancak o tarihlerden itibaren, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde büyük alışveriş merkezleri yapılmaya başlandı. Ve de bu alış veriş merkezlerinin hemen hepsinin zemin katlarında buz pateni alanları oluşmaya başladı.
O günden bu yana bu tür yerler, özellikle okul tatillerinde çocuklar için çok büyük bir çekim merkezi haline gelmeye başladı.
Buradaki buz patein alanı, Göztepe hizalarındaki E 5 üzerindeki “Optimum” Alış Veriş merkezinde; kuş bakışı bir görünüşü.

Photo Information
Viewed: 2360
Points: 94
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7134 W: 508 N: 21755] (115528)
View More Pictures
explore TREKEARTH