Photos

Photographer's Note

Piri Reis Statue
Istanbul Trip, Day 8, Scene 8

Savarona is docked along the shore of Cemil Topuzlu Park, named after a cardiac surgeon and professor of surgery whose rich and varied career spanned two centuries (end of 19th and first half of 20th) and two states (Ottoman Empire and the Republic of Turkey). Cemil Pasha became a preferred surgeon of the Ottoman Imperial family, later served as Mayor of Istanbul and Construction Minister in the late Ottoman period at the beginning of the 20th century, returning to his main specialty, surgery, in the latter part of his life.

A new addition to this park is the abstract statue of Piri Reis by Mimar Sinan Fine Arts University sophomore Murat Özver who won a contest organized by Beşiktaş Municipality and Fındıklı Rotary Club. The statue was erected in June 2011.

Piri Reis ("Reis" being a military rank) was an Ottoman admiral, geographer, and cartographer born around 1465 or 1470. He is primarily known today for his maps and charts collected in his Kitab-ı Bahriye (Book of Navigation), a book that contains detailed information on navigation, as well as very accurate charts (for their time) describing the important ports and cities of the Mediterranean Sea. He gained fame as a cartographer when a small part of his first world map (prepared in 1513) was discovered in 1929 at the Topkapı Palace in Istanbul. His world map is the oldest known Turkish atlas showing the New World, and one of the oldest maps of America still in existence anywhere, the oldest being the map drawn by Juan de la Cosa in 1500.

(EXIF data are for the lower photo.)İstanbul Seyahati, Gün 8, Sahne 8

Savarona, adını zengin ve çeşitli kariyerinin iki yüzyıla (19uncunun sonu ve 20ncinin ilk yarısı) ve iki devlete (Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti) yayılmış bir kalp cerrahı ve cerrahi profesörden alan Cemil Topuzlu Parkı'nın kıyısında demirlidir. Cemil Paşa Osmanlı İmparatorluk ailesinin tercih ettiği bir cerrah oldu, 20. yüzyılın başında Osmanlı'nın son döneminde İstanbul Belediye Başkanı ve İnşaat Bakanı olarak görev yaptı, daha sonra hayatının son kısmında, ana uzmanlığı cerrahiye döndü.

Bu parka yeni bir ek Beşiktaş Belediyesi ve Fındıklı Rotary Kulübü tarafından düzenlenen bir yarışmayı kazanan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi Murat Özver tarafından Piri Reis'in soyut heykelidir. Heykel Haziran 2011 yılında dikilmiştir.

Piri Reis ("Reis" bir askeri rütbedir) 1465 veya 1470 civarında doğmuş bir Osmanlı amirali, coğrafyacı ve haritacıdır. Bugün öncelikle Kitab-ı Bahriye’sinde (Navigasyon Kitabı), navigasyon hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra çok doğru (o zaman için) grafikleri içeren, Akdeniz şehirlerini ve önemli limanlarını anlatan bir kitapta, toplanan yaptığı haritalar ve grafikler için bilinir. O yaptığı ilk dünya haritasının (1513 yılında hazırlanmış) küçük bir kısmı İstanbul'da Topkapı Sarayı'nda 1929 yılında bulununca bir haritacı olarak ün kazandı. Onun dünya haritası Yeni Dünya’yı gösteren bilinen en eski Türkçe atlas, ve Amerika'nın en eski haritalarından biridir, en eskisi 1500'de Juan de la Cosa tarafından çizilen haritadır.

(EXIF verileri alt fotoğraf içindir.)

ikeharel, kato, jhm, arnie, fritzi007 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1114
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4485 W: 177 N: 9463] (35229)
View More Pictures
explore TREKEARTH