Photos

Photographer's NoteAt one time, the only food on sale in Kapalıçarşı were simple dishes such as döner kebab, tavuk göğsü (a pudding prepared with chicken breast, and rose water sprinkled on it) and Turkish coffee. This simple dishes were prepared and served in small two-story kiosks placed in the middle of a road. The most famous among these kiosks is the one (still extant but not functioning any more) placed at the crossing of Halıcılar (Carpet Sellers) Avenue and Acı Çesme (Bitter Fountain) Avenue. It is alleged that Sultan Mahmut II came there often in disguise to eat his pudding.

When I was in elementary and middle school, this kiosk used to serve tavuk göğsü. I used to think it was so cool to have a building within a building, something like a playhouse that I would ask my dad to eat there. He would oblige, I had many a tavuk göğsü where Sultan Mahmut II ate, though I did not know about it at the time. Alas, like most everything else, it has turned into a jewelry store now.

By the way, can anyone see why I entitled this the Kitty Cat of Grand Bazaar?


Kapalıçarşı’nın Pisi Pisisi

Bir zamanlar, Kapalıçarşı’da satılan tek gıda döner kebab, tavuk göğsü (tavuk göğsü ile hazırlanan bir muhallebi, ve bunun üzerine gül suyu serpilir) ve Türk kahvesi gibi basit yemeklerdi. Bu basit yemekler yolun ortasına yerleştirilen küçük iki katlı kiosklarda hazırlanır ve servis edildi. Bu kiosklar arasında en ünlüsü Halıcılar Caddesi ve Acı Çeşme Caddesi’nin kesiştiği yerdeydi (hala kaybolmamış ama artık çalışmıyor). Sultan II. Mahmut’un, muhallebisini yemek için kılık değiştirip oraya sık sık geldiği iddia ediliyor.

Ben ilkokul ve ortaokulda iken, bu kioskta tavuk göğsü satılırdı. Ben, bunun bir bina içinde bina, bir oyun evi gibi olmasının çok hoş olduğunu düşünür orada yemek için babama yalvarırdım. O lütfederdi ve ben, o zaman bunu bilmeden Sultan II. Mahmut’un yediği yerde birçok tavuk göğsü yemişimdir. Ne yazık ki, başka pek çok şey gibi, şimdi bir kuyumcuya dönüşmüştür.

Bu arada, bunu neden Kapalıçarşı'nın Pisi Pisisi diye adlandırdığımı gören var mı?

papagolf21, pajaran, kordinator, mirosu, holmertz, fritzi007, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1625
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7939 W: 302 N: 17202] (65283)
View More Pictures
explore TREKEARTH