Photos

Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 4, Scene 3

"At last the Turkish Delight was all finished and Edmund was looking very hard at the empty box and wishing that she would ask him whether he would like some more. Probably the Queen knew quite well what he was thinking; for she knew, though Edmund did not, that this was enchanted Turkish Delight and that anyone who had once tasted it would want more and more of it, and would even, if they were allowed, go on eating it till they killed themselves." (C. S. Lewis, Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)

Turkish delight is a family of confections based on a gel of starch and sugar. Premium varieties consist largely of chopped dates, pistachios, and hazelnuts or walnuts bound by the gel; traditional varieties are mostly gel, generally flavored with rosewater, mastic, Bergamot orange, or lemon. The confection is often packaged and eaten in small cubes dusted with icing sugar, copra, or powdered cream of tartar, to prevent clinging.

The sweet as it is known today was invented by Hacı Bekir Efendi. He moved to Istanbul from his hometown Kastamonu and opened his confectionery shop in the district of Bahçekapı in 1777. The company still operates under the founder's name.
(from Wikipedia)

This was taken at Malatya Pazarı confectionery stand on the ground floor of Istinye Park (see WS photo).


Edmund’un Zevki İçin
İstanbul Seyahati, Gün 4, Sahne 3

"Sonunda lokumun tümü bitmişti ve Edmund boş kutuya uzun uzun bakıyor ve onun biraz daha isteyip istemediğini sormasını diliyordu. Muhtemelen Kraliçe onun ne düşündüğünü çok iyi biliyordu; çünkü biliyordu ki, Edmund bilmese de, bu büyülü lokumdu ve bir kez tadan herkes daha fazla ve daha fazlasını isteyecekdi ve izin verilse, kendisini öldürene kadar bile, bunu yemeye devam edecekdi." (C. S. Lewis, Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap)

Lokum nişasta ve şeker jeli üzerinde bazlı bir şekerleme çeşididir. En iyi çeşitleri büyük ölçüde jel ile bağlı doğranmış hurma​​, antep fıstığı, fındık veya cevizden oluşur; geleneksel çeşitleri genellikle gül suyu, sakız, bergamut, veya limon ile tatlandırılmış, çoğunlukla jeldir. Şekerleme genellikle küçük küpler halinde ve yapışmasını önlemek için, pudra şekeri, hindistancevizi veya tartar toz kremi ile kaplı ambalajlanır ve yenir.

Bugün bilinen tatlı Hacı Bekir Efendi tarafından icat edilmiştir. Memleketi Kastamonu’dan İstanbul'a taşındı ve 1777 yılında Bahçekapı semtinde şekerleme dükkanı açtı. Şirket halen kurucusunun adı altında faaliyet göstermektedir.
(Vikipedi’den)

Bu İstinye Park zemin katında Malatya Pazarı şekerleme tezgâhında (bkz. atölye fotoğrafı) alındı​​.

ChrisJ, ikeharel, jhm, arnie, Subhogen, jcpix, TRB, COSTANTINO has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1077
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4483 W: 177 N: 9455] (35199)
View More Pictures
explore TREKEARTH