Photos

Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 4, Scene 2

Since it was not a day to be out and about, we took a cab to Istinye Park, the closest mall to my sister's to do some shopping. My sister and niece did most of the shopping while I walked around and took in the lights and the sights. Here we see a young man looking at the map of the mall, probably trying to figure out how to get to his destination from the little red dot labelled "You are here."

In order to take both the neon circle in the ceiling and its reflection on the floor, I took two photos and stitched them together.


Buradasınız
İstanbul Seyahati, Gün 4, Sahne 2

Dışarıda gezinmek için bir gün olmadığından biraz alışveriş yapmak için İstinye Park’a, ablama en yakın alışveriş merkezine, bir taksi tuttuk. Ben etrafta yürüyüp ışıkları ve manzaraları alırken ablam ve yeğenim alışverişin çoğunu yaptılar. Burada alışveriş merkezi haritasına bakan genç bir adamı, muhtemelen "Buradasınız" etiketli küçük kırmızı noktadan hedefine nasıl ulaşacağını çıkarmaya çalışırken görebilirsiniz.

Tavandaki neon daire ve zemin üzerindeki yansımasını birlikte almak için, iki fotoğraf çektim ve onları bir araya dikişledim.

ChrisJ, COSTANTINO, ikeharel, ourania, pierrefonds, jcpix, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 792
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4483 W: 177 N: 9455] (35199)
View More Pictures
explore TREKEARTH