Photos

Photographer's Note

Nineth capture of my Bosphorus Beauties series is a scene from seashore at İstinye (this time again on the european side of Bosphorus). This capture is been scanned from a slide.
The Bosporus or Bosphorus, also known as the Istanbul Strait, (Turkish: İstanbul Boğazı) (Greek: Βόσπορος) is a strait that forms the boundary between the European part (Rumelia) of Turkey and its Asian part (Anatolia). The world's narrowest strait used for international navigation, it connects the Black Sea with the Sea of Marmara (which is connected by the Dardanelles to the Aegean Sea, and thereby to the Mediterranean Sea). It is approximately 30 km long, with a maximum width of 3,700 metres at the northern entrance, and a minimum width of 700 metres between Kandilli and Aşiyan; and 750 metres between Anadoluhisarı and Rumelihisarı. The depth varies from 36 to 124 metres in midstream.

Bu serinin dokuzuncu karesinde bu kez tekrar Boğaz'ın Avrupa yakasından, İstinye önlerinden bir görüntü. Bu görüntüyü 35 mm slide'dan taradım.
İstanbul Boğazı , İstanbulun Avrupa ve Anadolu yakalarını ayıran bir su yoludur. Dünyanın ,uluslararası deniz yolu taşımacılığına açık, en dar su yoludur ve Karadenizle Marmara Deniz’ini (ki o da Çanakkale Boğazı ile, Ege’ye ve dolayısı ile sonuçta Akdeniz’e kavuşur) birleştirir. 30 km uzunluğundadır ve en geniş kısmı Karadeniz girişinde olup 3700 m dir. En dar yeri ise, Kandilli ile Aşiyan arasında olup, 700 m dir. Anadolu Hisarı ile, Rumeli Hisarı arası da 750 m dir. Boğazın orta kısımlarında, suyun derinliği 36 – 124 m arasında değişir.

pierrefonds, jhm, danos, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1463
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7096 W: 508 N: 21532] (114692)
View More Pictures
explore TREKEARTH