Photos

Photographer's Note

Doğan Apartmanı, Beyoğlu'nun en güzel tarihi yapılarından birisi. 6 katlı, 49 daireli, 360 derece İstanbul manzarlı bir apartman. İstanbul'un ilk asansörlü binalarından birisi. İstiklal Caddesi üzerinde değil, ara sokaklardan birisinde yer alıyor: Serdar-ı Ekrem Sokağı, No:56'da. Ortasında avlusu olan dört bloktan oluşan bina 1894-1895 yıllarında Prusya elçilik binasının yerine yapılmış. Mimarı bilinmiyor; yapı onu yaptıran Belçikalı ailenin adı ile anılmış: Helbig Apartmanı. El değiştirdikçe mal sahiplerinin adına bağlı olarak Nahit Bey Apartmanları, Cité Yazıcı gibi isimlerle anılmış. 1919'da Musevi kökenli bir Osmanlı tüccarı olan Mair de Botton tarafından satın alınınca adı Botton Han olmuş. Bay Botton, borçlanınca bina ipoteklenmiş ve mülkiyeti Viktorya Sigorta'ya geçmiş, adı da Viktorya Han olarak değişmiş. Nihayet 1942'de Doğan Sigorta tarafından satın alınınca adı Doğan Apartmanı olmuş. Doğan Sigorta'ya dolayısıyla da apartmana adını veren ise Doğan Sigorta'nın (ve Yapı Kredi Bankası'nın) sahibi Kazım Taşkent'in oğlu Doğan. Küçük Doğan'ı herkes tanır; Kazım Taşkent kayak yapmayı öğrenmek için gittiği İsviçre'de henüz küçük bir çocukken heyelan sonucu hayatını kaybeden oğlunun ismini efsanevi dergi Doğan Kardeş ile yaşatmıştı çünkü.

Doğan Apartmanı, pek çok ünlünün evi olmuş Mesela Türkiye'nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüpoğlu ile Alman eşi Türkiye aşığı Türkolog Robert Anhegger yaşamış apartmanda. Çift, orijinal sanat eserleri ve kitaplarla Doğan Apartmanı'ndaki evlerini bir müzeye çevirmişler.

Alman araştırmcaı Meyer Schlichmann kalkmış gelmiş, kitap yazmış apartman hakkında. Pek çok film çekilmiş avlusunda, mesela Eşkiya filminin final sahnesi., Muhsin Bey filmi. İz TV'den belgeselciler gelmiş belgesel yapmış. MFÖ, klip çekmiş vakt-i zamanında. Birileri de fotoğraflarını çekmiş....

Photo Information
Viewed: 1761
Points: 32
Discussions
Additional Photos by Mehmet Ali ORAL (kagemusha) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 245 W: 56 N: 245] (1288)
View More Pictures
explore TREKEARTH