Photos

Photographer's Note

Statue of Love and Peace
Istanbul Trip, Day 7, Scene 12

The terrace between Cemil Topuzlu Open-Air Theatre toward the Bosphorus (east) and Istanbul Metropolitan Municipality City Theatres Muhsin Ertuğrul Stage (in the background) sports this sculpture. It is called Statue of Love and Peace, sculpted by Prof. Hakkı Karayiğitoğlu and erected by his son Gülhan Karayiğitoğlu. It depicts a woman standing on the globe with a laurel wreath and a dove in one hand. She is facing east signifying hope for the new day and is made out of white cement signifying purity. The workshop photo shows the same sculpture from a different angle.İstanbul Seyahati, Gün 7, Sahne 12

Boğaz’a (doğu) doğru Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi (arka planda) arasındaki teras bu heykeli barındırır. Sevgi ve Barış Anıtı adıyla anılır ve Prof Hakkı Karayiğitoğlu tarafından yapılmış ve oğlu Gülhan Karayiğitoğlu tarafından dikilmiştir. Bu defne taçlı ve elince bir kumru ile dünya üzerinde duran bir kadını tasvir eder. O yeni bir günde umudu simgeleyerek doğuya bakar ve saflık simgeleyen beyaz çimentodan yapılmıştır. Atölyedeki foto aynı heykeli farklı bir açıdan gösterir.

jhm, Royaldevon, mirosu, pajaran, jcpix, nikkitta, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1560
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4567 W: 184 N: 9644] (35863)
View More Pictures
explore TREKEARTH