Photos

Photographer's Note

Hope !
That's what we all need today. I don't have any specific reasons to post this capture. May be all the bad news from all over the world and from my home country. May be thousand and thousands of people killed everyday anywhere in the world. May be thousands and thousands of people dying every single day in accidents or just as they did not get enough food.
Or maybe the news in turkish newspapers today, that the world known turkish pianist Fazıl Say decides to leave his home country.
Anyhow, whatever the reason is, we still have to hope.
Therefore this young leaves of the Judas tree in my garden. As a sign of hope and rebirth ! Scanned from a 35 mm diapositive.

Umut !
Günümüzde hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey. Bugün bu kareyi siteye koymakta herhangi bir özel nedenim yok. Belki de sadece bütün dünyadan ve de ülkemizden aldığım kötü haberler. Belki de ihtiyar dünyamızın herhangi bir yerinde hergün sebepsizce öldürülen binlerce günahsız. Belki de her gün canlarını kazalarda kaybeden binlerce kişi. Belki de yeterince beslenemedikleri için ölenler. Belki de bugünkü gazetelerde yer alan bir haber; dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın umutlarını yitirdiği için ülkesini terketme planları.
Sebep ne olursa olsun, umudumuzu yitirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Onun için de bugün bahçemde açan ve yaprakları çiçeklerinden sonra çıkan erguvan ağacının bir dalını koydum siteye. Umut ve yeniden doğuşun simgesi olarak
Bu kare’yi 35 mm’lik bir dia’dan taradım.

Photo Information
Viewed: 1389
Points: 58
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6140 W: 495 N: 17691] (98722)
View More Pictures
explore TREKEARTH